Borsómoly

Borsómoly

Évente 1 nemzedéke fejlődik, a fejlett lárva telel át. Kevésbé jelentős kártevő, hazánkban kizárólagos tápnövénye a borsó.
A nőstény tojásait a borsó generatív szerveire helyezi: a csészelevelekre és a pici hüvelyek alapi részébe. Az itt kikelő lárvák táplálkozásuk révén megrágják, sőt kiodvasítják a hüvelyben lévő magvakat. A megrágott magvakon kívül a lárvák ürüléke, szövedéke szintén árulkodó jel lehet a kértevő jelenlétéről.

Bosómoly elleni védekezés

Mivel a lepkék esetében a lárva károsít, a védekezés is ellenük irányul. Az időzítés ebben az esetben is kiemelt jelentőségű, a lárvákat a berágás után már nem érjük el. Rajzásmegfigyeléssel nyomon követhetjük a kártevő jelenlétét, egyedszámának változását, ehhez rendelkezésre áll szexferomoncsapda. (A feromoncsapdák kihelyezése a kb. 1 méterre a legfelső levélemelet felett történik május elején.) Kémiai védekezésre a tömeges rajzás után 10-12 nappal kell, hogy sor kerüljön. Ekkor még időben "elcsíphetjük" a kelő fiatal lárvákat.

Kép forrása: http://www.zsigogyorgy.hu/tanfolyamok/kartevok_/Kelemen_anyaga/K%E1rk%E9pek/?C=S;O=A

Kultúra:

Borsó

Megoldások kiskerti felhasználóknak:

Kerti kalendárium

Novemberi teendők kiskertünkben

Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra. 

Decemberi teendők kiskertünkben

Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.