A betegség gazdanövénye elsősorban a meggy és a cseresznye, mely akár teljes, idő előtti lombhullást is okozhat csapadékos években, nem megfelelő védekezés mellett.
A tünetek legtöbbször a levélen jelennek meg, melyek a színi oldalon apró kerek vagy szögletes foltok formájában mutatkoznak meg, sötét, lilás színezettel. A foltok idővel növekedésnek indulnak, majd pedig az egész levél sárgulását és lehullását okozzák. Ritkán a gyümölcskocsányon is megjelenhetnek a betegség tünetei, mely foltok aprók, vörös udvarral.
A lehullott levelekben a kórokozó fennmaradása biztosított, ezért ezek összegyűjtése és megsemmisítése, talajba forgatása jó célt szolgálhat a megelőzés szempontjából. A lemosó kezelések elvégzésének, a növények folyamatos figyelésének, valamint a szüret utáni kezelésnek is kiemelt szerepe van.
Kép forrása: commons.wikimedia.org, Jerzy Opiola
Kultúra:
Cseresznye
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.