Gyakran megjelenő betegség a birs termesztése során a birsmonília, mely jelentős terméskiesést és lombhullást is okozhat megfelelő védekezés hiányában.
A leveleken a betegség levélnyéltől kiindulóan okoz ék alakú barnulást. A levelek színi oldalán továbbá a vastagabb levélerek mentén szürkésfehér bevonat megjelenése egyaránt észlelhető. A kórokozó a hajtásba csakugyan bejuthat, így a beteg hajtáson található levelek lankadnak, barnulnak, majd végül pedig elhalnak. A virágokon tünetek nem láthatók, viszont a kötődött beteg apró termések elbarnulnak és lehullnak a fákról. A fertőzött gyümölcsök felületén ekkor szaporító képletek megjelenése ugyancsak nem tapasztalható.
A védekezés alapját a fertőzési források eltávolítása, így a gyümölcsmúmiák és levelek összegyűjtése és megsemmisítése, valamint a beteg vesszők lemetszése jelenti. A kihajtás után már ajánlatos megelőző jelleggel permetezni, ezt pedig a hajtásnövekedés kezdetekor, a virágok rózsaszínbimbós állapotában, sziromhullás után és gyümölcsnövekedés kezdetén is megismételni (pl. réz; Switch 62,5 WG 10 g /10 liter dózisban).
Kép forrása: commons.wikimedia.org, Algirdas
Tünetei
Az almatermésűek érett vagy érőfélben lévő gyümölcseinek rothadásáért általában a M. fructigena faj tehető felelőssé. A terméseken megjelenő apró, majd növekvő rothadó foltok képződését jellemzően valamely sérülés kialakulása előzi meg a termések felületén. A gyümölcsök sérüléseinek képződése kártevők által, pl. az almamoly, körtemoly, sodrómolyok hernyóinak táplálkozása során, de akár jégverés, szélverés hatására is kialakulhatnak.
A gyümölcsök moníliás rothadását a termések sebzéseinek megakadályozásával tudjuk elérni. A fákat, ezáltal a terméseket elsősorban a kártevők ellen kell védeni, valamint a terméseket a lehetséges felületi sérülésektől is megóvni. Jégverés, nagyobb szélkár esetében érdemes rögtön gombaölő szeres kezelést végezni, mellyel a betegség kialakulását tudjuk megelőzni (Switch 62,5 WG 10 g /10 liter). A fertőzött terméseket összegyűjtésével csakugyan mérsékelhető a fertőzés továbbterjedése.
Birs
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.