A legjelentősebb kártevő. Az 5-7 mm-es molylepke szürke szárnyát hosszanti fekete csíkok mintázzák. A szárny fesztávolsága 11–14 mm. A hernyó 8-10 mm-es vöröses-barna. Hazánkban több nemzedéke is fejlődik. A lepkék május-június, július-augusztus és augusztus végével rajzanak. Lárva alakban a kéregrepedésekben, rügyek belsejében telel.
Kárkép
Tavasszal a rügyeket üregesíti, majd a hajtások belsejében rág és így a fiatal hajtások elhalnak, belsejükben hosszanti járat alakul ki. Az első nemzedék a hajtásvégek pusztulásáért, a többi a barack "kukacosságáért" felel. A károsított gyümölcs kocsány oldali részén mézgafolyás található, alatta a mag környékére húzódó járattal. Kártételével utat enged kórokozóknak is pl. monília.
Védekezés/Megelőzés
A téli faápolási munkálatokkal, illetve a lemosó permetezésekkel csökkenthetjük az áttelelő lárvák számát. A vegetációs időszakban rajzásmegfigyelésre alapozva, a kelő lárvák ellen védekezzünk.
Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!
Kultúra:
Nektarin
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.
Igazán különleges látványt nyújt az ebben az időszakban virágzó varázsmogyoró, de kedvező időjárás esetén a kora tavaszi hagymások virágaiban is gyönyörködhetünk.