Az akácmoly a lepkék rendjébe tartozó kártevő, hazánkban általános elterjedt. Beszédes neve jelzi, hogy főként akácfajokon károsít, azonban borsóban is megjelenhet károsítása. Évente 2 nemzedéke fejlődik ki, kifejlett lárvaként telel át. A borsó tenyészidejét tekinte problémát a kártevő 1. nemzedéke okozhatja, ugyanis 2. nemzedéke már akácon, szóján károsít.
A nőstény tojásait a borsó generatív szerveire helyezi: a csészelevelekre és a pici hüvelyek alapi részébe. Az itt kikelő lárvák táplálkozásuk révén megrágják, sőt kiodvasítják a hüvelyben lévő magvakat. A megrágott magvakon kívül a lárvák ürüléke, szövedéke szintén árulkodó jel lehet a kértevő jelenlétéről.
Mivel a lepkék esetében a lárva károsít, a védekezés is ellenük irányul. Az időzítés ebben az esetben is kiemelt jelentőségű, a lárvákat a berágás után már nem érjük el. Rajzásmegfigyeléssel nyomon követhetjük a kártevő jelenlétét, egyedszámának változását. Erre akácmoly esetében rendelkezésre áll szexferomoncsapda, illetve fénycsapda. (A feromoncsapdák kihelyezése a kb. 1 méterre a legfelső levélemelet felett történik május elején.)
Kémiai védekezésre a tömeges rajzás után 10-12 nappal kell, hogy sor kerüljön. Ekkor még időben "elcsíphetjük" a kelő fiatal lárvákat.
Gyorgy Csoka, Hungary Forest Research Institute, Bugwood.org
https://www.insectimages.org/browse/detail.cfm?imgnum=5371114
Borsó
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.