Több gazdanövénnyel is rendelkező gombás betegség, mely akár jelentős terméskiesést is okozhat az arra hajlamosító környezeti tényezők esetében.
Azokban az évjáratokban kell számottevő fertőzésével számolni, amikor a szürethez közeli időszakban sok csapadék hullik. Következtében a bogyók rothadás az ernyők közepétől indul el, majd tovább terjed az egész termésre. A kórokozó az ép növényi részekbe nem tud behatolni, sebzéseken keresztül tud fertőzni.
Ültetvény telepítése esetében a sorok irányának optimális megválasztása, mellyel a gyors átszellőzés biztosítható az állomány számára. A metszéssel kialakított nem túlzottan sűrű lombozatú koronával egyaránt megelőzőleg védekezhetünk.
Bodza
Hidegebbre fordunak a napok, igyekezzünk elvégezni az utolsó tennivalókat is a fagyok beköszönte előtt.
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.