A nitrogén a legfontosabb tápelem. A nitrogénnek van a legnagyobb hatása a növények zöld tömegére és a termés növekedésére. Ezért a növények feltűnően jelzik hiányát.
Tünetei
A nitrogén hiánya miatt a növények növekedése megáll. A szárra és a levelekre jellemző lesz a merevtartás. Az idősebb, alsóbb levelek sárgulni kedenek, majd le is hullhatnak. Az elszineződés egyformán érinti a levéllemezt és a levélereket is. A gyökértömeg csökken, így a felvett tápanyagok mennyisége is csökken. A termések aprók, vékonyak és deformáltak lesznek. A kukorica nitrogénhiány tünetei igen korán jelentkeznek. A növények világos, illetve sárgászöldek lesznek. A vizuális tünetek először az idősebb leveleken jelentkeznek. Az idősebb levelek a levélcsúcstól kiindulva elsárgulnak, majd elszáradnak. Szára vékony és alacsony marad.
Kultúra:Csemegekukorica
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.