Elsősorban köszmétén, valamint fekete ribiszkén, elvétve a piros ribiszkén jelenhetnek meg a lisztharmat tünetei.
A levélen, hajtáson, vesszőn és a bogyókon is kialakulhatnak a tünetek. A levélen elsőként kisebb foltokban, majd idővel az egész levére kiterjedően jelenik meg a fehéres lisztes bevonat. A levelek a fertőzés nyomán torzulnak, barnulnak majd elhalnak. A hajtásokon és vesszőkön, azoknak is a főként a felső részén láthatók a tünetek lisztszerű bevonat formájában, mely később barnulni kezd. A terméseken csakugyan megjelenik kisebb vagy nagyobb mértékben a fehér bevonat, így azok fejlődésükben visszamaradnak, összetöppednek és lehullnak. A köszméte esetében inkább jelentősebb a kár, még a ribiszkénél ritka esetben fertőződnek a bogyók.
Kiemelt szerepe van az egészséges szaporítóanyag ültetésének, a beteg vesszők kimetszésének valamint a kémiai védekezésnek is. A permetezést már érdemes virágzás után, de legkésőbb május elejétől június második feléig folyamatosan végezni, majd a szüret után is ügyelni a betegség megjelenésére (Signum WG 20 g/ 10 liter dózisban).
Kép forrása: wikipedia.org, Own work
Kultúra:Köszméte
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.