Az 1 méteres magasságot is meghaladó echinacea vagy bíbor kasvirág gyógynövényként és dísznövényként is megállja a helyét. Az 1 méteres magasságot is meghaladó echinacea vagy bíbor kasvirág gyógynövényként és dísznövényként is megállja a helyét.
Az echinacea egy 90-100 cm-re megnövő rizómás évelő. Lándzsás levelei közül magaslik ki fehér vagy rózsaszín virágja. A dísz és gyógynövényként is ismert fészek virágai közepe narancssárgás, amit fehér vagy a gyógynövény változatnak rózsaszín szirmok vesznek körül. A laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Gondozást nem igen igényelnek, viszont meghálálja, ha telepítés előtt feltöltjük a talajt tápanyaggal. A betegségekre és kártevőkre nem érzékeny. Vonzza a méheket, tökéletes kiegészítője egy méhbarát kertnek is. Egy napos, védett helyet keressünk neki. 30-35 cm tőtávot hagyjunk, ősszel vagy tavasszal ültessük, legjobb, ha októberben vagy márciusban tesszük. Sziklakerti háttérnövénynek vagy szegélynövénynek is használhatjuk. Szaporíthatjuk magvetéssel, de egyszerűbb az idősebb példányok tőosztásával próbálkozni. Jól bírja a szárazságot, tápanyag utánpótlást sem igényel, csak az elnyílt virágokat távolítsuk el, az újabbakért. A kertben is mutatós, de vágott virágként is hosszú életű vázában.
A hajtásaiból és a gyökérrészeiből készítenek gyógyhatású készítményeket. Már az indiánok is használták. Immunerősítő hatású, légúti betegségek gyógyítására és betegségek megelőzésére használatos. Tea, tinktúra, szirup vagy kenőcs is készülhet belőle.
Kép forrása: Simon Krisztina, krisztaskovacs@gmail.com
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.