Hogyan legyen szép muskátlink?

Hogyan legyen szép muskátlink?

Ahhoz, hogy muskátlink a kertünk éke legyen, a következő tudnivalókkal érdemes tisztába lenni!

A muskátli elhelyzezése

A sok napfényt és a meleget kedveli, így déli, délnyugati fekvésű helyre tegyük, azonban arra figyeljünk, hogy legyen a napnak olyan időszaka, amikor nem éri közvetlen napfény. Növekedési időszakában bőven öntözzük, de két öntözés közt várjuk meg míg kiszárad a földje. A túl sok víz a muskátli levelén ödémát okoz. A levelek fonákján beszáradó pöttyök jelentkeznek, ez nem fertőző, a vízmennyiség csökkentésével megállítható folyamat. A talajra nem érzékeny, mégis meghálálja, ha kifejezetten muskátli földbe ültetjük. Figyeljünk arra, hogy az elnyílt virágokat törjük le, így esztétikusabb lesz és újra virágzásra serkentjük. Tápoldatozzuk, hogy minél ellenállóbb legyen a betegségekkel szemben és többet virágozzon.

A muskátli teleltetése

Ha jövőre is szeretnénk a virágokban gyönyörködni, megpróbálkozhatunk a teleltetéssel. Fontos, hogy a telelés idején világos hűvös helyre van szüksége a muskátliknak. Készítsük elő a teleltetésre, távolítsuk el a száraz esetleg beteg leveleket, vágjuk le a nyíló virágokat. Ilyen állapotban hagyjuk egészen februárig, majd vágjuk vissza és ültessük friss földbe és vigyük kicsit melegebb helyre. Ekkor el lehet kezdeni az öntözést is, fokozatosan növelve az adagot.

A muskátl szaporítása

Megpróbálkozhatunk a szaporítással is, amit végezhetünk magról vagy dugványozással is. A kisebb, 1-2 leveles dugványok később fognak virágozni, de hamarabb meggyökeresednek, így célszerűbb ilyeneket készíteni. Steril gyökereztető közegbe téve elkerülhetjük a fertőzéseket. Magas páratartalmat kell biztosítani a dugványoknak, amit azzal érhetünk el, hogy egy átlátszó burával, fóliával stb. letakarjuk. 3-4 hét múlva meggyökeresednek a növények így a páratartalmat is folyamatosan csökkentve megszűntethetjük.

Ezután nincs más dolgunk, mint a tavasz beköszöntével kiültetni a muskátli palántákat a kerthez leginkább passzoló cserépbe, dézsába, stb. és gyönyörködni benne egész nyáron.

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.