A pettyesszárnyú vagy más néven foltosszárnyú muslica egy sok tápnövénnyel rendelkező kártevő faj. Termesztett, de vadon termő gyümölcsállományban is táplálkozhat, többnyire a vékony héjjal rendelkező pl. szamóca, szeder, málna, ribizli, bodza és szőlő esetén számíthatunk megjelenésére.
A hazai muslicafajokkal ellentétben a pettyesszárnyú muslica nem a túlérett, hanem a színesedő, vagyis érőfélben lévő gyümölcsöket károsítja. A nőstények a gyümölcsök felületére helyezik tojásaikat, mely által felszínükön a szúrás helye behorpad, a gyümölcs a lárvák táplálkozása során összeesik és rohadni kezd.
A muslica megjelenése 3-4 mm átmérőjű lyukakkal ellátott, legalább 0,5 l-es fedett palackokkal követhető nyomon, de házikerti körülmények között e módszer a kártevő gyérítésére is alkalmas. A kémiai védekezés ez érés előtti rajzás miatt meglehetősen nehézkes, hiszen a hatékony készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási ideje hosszú.
Bodza
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.
Még mindig tart a tél, így folytatódhatnak a téli tennivalók a kertben, de az is hasznos, ha egy bögre forró csoki mellett, akár a kandalló előtt gondoljuk át a jövő évi terveinket.