A pettyesszárnyú vagy más néven foltosszárnyú muslica egy sok tápnövénnyel rendelkező kártevő faj. Termesztett, de vadon termő gyümölcsállományban is táplálkozhat, többnyire a vékony héjjal rendelkező pl. szamóca, szeder, málna, ribizli, bodza és szőlő esetén számíthatunk megjelenésére.
A hazai muslicafajokkal ellentétben a pettyesszárnyú muslica nem a túlérett, hanem a színesedő, vagyis érőfélben lévő gyümölcsöket károsítja. A nőstények a gyümölcsök felületére helyezik tojásaikat, mely által felszínükön a szúrás helye behorpad, a gyümölcs a lárvák táplálkozása során összeesik és rohadni kezd.
A muslica megjelenése 3-4 mm átmérőjű lyukakkal ellátott, legalább 0,5 l-es fedett palackokkal követhető nyomon, de házikerti körülmények között e módszer a kártevő gyérítésére is alkalmas. A kémiai védekezés ez érés előtti rajzás miatt meglehetősen nehézkes, hiszen a hatékony készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási ideje hosszú.
Bodza
A nyári hónapokban gyönyörködhetünk az eddigi kemény munkánk eredményében, hiszen mind a virágoskertben, mind a balkonládákban hálásan virágoznak dísznövényeink.
A nyár talán legmelegebb napjai következnek, amikor is folytatódhat a betakarítás, majd a befőzés vagy fagyasztás, a raktározás télre.