A szőlő minden fiatal zöld részét megfertőzheti, a levelet, a levélnyelet, a fürtkocsányt, a bogyókat, de a legnagyobb kárt a fürtökben okozza. Meleg, csapadékos időjárás kedvez a terjedésének, ilyenkor akár teljes termésveszteséget is okozhat. A kórokozó a töppedt gyümölcsökben telel.
Szőlő feketerothadás kórkép
Kezdetben a leveleken jellenek meg kis barna, perzselésre hasonlító foltok, nagyobb fertőzés esetén ezek nagyobb összefüggő részeket hoznak létre. A foltok megjelennek a többi zöld részen is. A fürtön csak a nagyobb bogyókon látható kezdetben szürkésbarna, majd barna foltok lesznek láthatók és a bogyó elrothad, fekete gyümölcsmúmia lesz belőle.
Szőlő feketerothadás elleni védekezés/megelőzés
Télen az elhalt növényi részeket távolítsuk el a sorközökből, illetve metszésnél vágjuk le a mumifikálódott fürtöket. Nyáron, ha már megjelent a fertőzés lehetőség szerint a legelső fertőzött leveleket kávolítsuk el és alakítsunk ki szellős lombozatot. Vegyszeresen a virágsapkák lehullását követően 1-3 alkalommal, 10-14 napos időközökkel érdemes védekezni.
(Kép forrása: Agrofórum)
Kultúra:
Szőlő
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.