A betegség a növények korai lombhullását okozza. A jelentős levélveszteség miatt a gyümölcsök összetöppednek, savanyúak maradnak. A kórokozó a beteg leveleken telel át.
Kórkép
A tünetek főként levélen láthatók, csak ritkán jelennek meg a terméseken és a hajtásokon. A leveleken apró és szegletes foltok mutatják a fertőzést, mely a ribiszke esetében barna, a köszméténél pedig barnás-fekete árnyalatú. A levéllemez fokozatos sárgulása majd pedig lehullása is tapasztalható a fertőzés nyomán, súlyos esetben idő előtti felkopaszodást okoz. A hajtásokon apró, ovális és kiemelkedő foltok képződnek, a terméseken pedig ritkán fekete foltok megjelenése mutatja a kórokozó megtelepedését.
Védekezés/Megelőzés
A kórokozó a beteg leveleken képes fennmaradni, így ezek talajba forgatása és megsemmisítése terjedését mérsékli. A fertőzésveszély már májusban fennáll és egészen a vegetációs időszak végéig fennmarad a lehetősége a fertőződésnek. Védekezésre a készítmények közül ajánlható pl. a Signum WG 20 g/ 10 liter víz dózisban.
Fokozhatjuk a permetezőszer tapadását és hatását, ha keverünk a permetlébe Eco-Filmet!
Kép forrása: commons.wikimedia.org, Jerzy Opiola
Kultúra:
Ribiszke
A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.