A szürkepenészes rothadás okozója a botrítisz, egy polifág kórokozó, így jelentős károkat tud okozni a bogyós gyümölcsfajok termesztése során is, beleértve a szedret és a málnát egyaránt.
Tünetek a leveleken, virágokon, terméseken, de a hajtásokon és a vesszőkön is kialakulhatnak. A levél a betegség nyomán szürkésbarnára színeződik, rongyolódva lóg, valamit szürkésbarna gyep jelenik meg felületén. A hajtáson szürkésbarna, a vesszőn szürkésfehér elmosódott szélű foltok alakulnak ki, bennük pedig fekete színű hosszúkás képletek, szkleróciumok láthatók. A virágok a kocsánnyal együtt elbarnulnak, rajtuk csakugyan megjelenik a szürkés penészgyep. A termések éretlenül összeaszalódnak, még érés közbeni fertőződésük nyomán puhulnak, fakó színűek maradnak, ízük kellemetlen lesz.
A megfelelően elvégzett metszésnek a botrítiszes betegség megelőzése szempontjából is nagy jelentősége van, hiszen az átszellőző, eső után gyorsabbak felszáradó állomány kevésbé fogékony a betegségre. Megelőző jelleggel már a virágzás előtt, majd a virágzáskor, aztán pedig a bogyók színesedéskor ajánlatos permetezni. A készítmények közül védekezésre ajánlható a Switch 62,5 WG 20 g/ 10 liter víz dózisban.
Szeder
Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.
Ez a hónap még elég tennivalót tartogat a konyha- díszkert valamint balkonkertben tevékenykedő kiskertészeknek. Vegyük sorra a feladatokat: