A kórokozó által okozott betegség tünetei levélen, hajtáson, virágzaton, termésen egyaránt jelentkeznek. A levelek elsárgulnak, majd elbarnulnak, végül kiszáradnak. A bokrokon egyes hajtásrészek teljesen elszáradnak, ezzel jelezve, hogy a kórokozó felütötte a fejét. A tünetes ágakat keresztmetszetben elvágva barna, sávos elszíneződéseket láthatunk, amely jelzi a kórokozó behatolását a növénybe. Virágzás idején a fertőzött virágrészek elbarnulnak, kiszáradnak és megjelenhetnek rajtuk a betegség nevét is adó szürkés színű gyep (konídiumtartó). Az éredő gyümölcsök barnára színeződnek, elrothadnak, aszalódnak majd idő előtt lehullanak. Az áfonya egyéb betegségeitől legfőképp a gomba szaporító és kitartóképletei különböztetik meg, a szürke gyep, illetve a gallyakon található apró szkleróciumok.
Vegyszeresen védekezni felszívódó szerrel a virágbimbók elkülönülésétől 2 héttel a betakarítás előtti állapotig lehet, egy évben maximum 2 alkalommal. Lemosó permetezéssel a bokrok nyugalmi állapota alatt gyéríthetjük a gomba áttelelő képleteit. Sokat tehetünk növényünkért, ha a már tüneteket produkáló hajtásokat, virágzatokat távolítsuk, így megakadályozhatjuk a kórokozó további terjedését.
Áfonya
Még gyönyörködhetünk virágoskertünk csodáiban: krizantém, díszkáposzta, örökzöldjeink. A folyamatos lombhullással akad egy kis dolgunk, az elhalt ágak levágása és levelek összetakarítása után a rezes lemosó permetezéssel is számolnunk kell. Ebben a hónapban odafigyelhetünk a karbantartási és tárolási munkálatokra.
Az őszi időszak végén, a lombozat lehullásával a gyümölcsfák téli mélynyugalomba vonulnak, azonban bőven vannak ekkor is olyan ápolási munkák, amelyek elvégzéséről gondoskodnunk kell.