Tűzelhalás

Tűzelhalás

Az almatermésűek talán legismertebb betegsége, amely növény minden részét megtámadhatja. Gyors lefolyású fertőzés, ágelhalást és fapusztulást idézhet elő. Gázcserenyílásokon, virágokon, sérüléseken keresztül fertőződik meg a növény. A fertőzött részeket le kell vágni és meg kell semmisíteni. A virágzáskori meleg, párás időjárás különösen kedvez a fertőzés kialakulásának.

 

Kórkép

Virágzáskor tapasztalhatók az első tünetek, a fertőzött virágok elfeketednek, elhalnak, de a fán maradnak, míg a hajtások pásztorbot szerűen meghajlanak, elszáradnak. Az idősebb fás részeken nagy rákos sebek figyelhetők meg.  A gyümölcs kocsányán és a kis gyümölcsökön először vizenyős foltok jelentkeznek ezután a fertőzött gyümölcsök deformálódnak, zsugorodnak, elfeketednek, sokáig a fán maradnak, úgynevezett gyümölcsmúmiákká alakulnak.

 

Megelőzés/Védekezés

Megfelelő metszéssel, sebkezeléssel és az eszközök fertőtlenítésével elkerülhető a fertőzés átvitele. A fertőzött fák kivágásával, megsemmisítésével megóvhatjuk a szomszédosakat a fertőzéstől. Fontos lehet a védekezésben a megfelelő alany választása és a lemosó permetezés is. A megfelelő tápanyagellátás biztosításával ellenállóvá tehetjük fáinkat a betegségekkel szemben.

 

 

Kép forrása: Farmmix kft.

 

Kultúra:

Körte

Megoldás bio kertészek részére:

Kerti kalendárium

Júliusi teendők kiskertünkben

A nyári hónapokban gyönyörködhetünk az eddigi kemény munkánk eredményében, hiszen mind a virágoskertben, mind a balkonládákban hálásan virágoznak dísznövényeink.

Augusztusi teendők kiskertünkben

A nyár talán legmelegebb napjai következnek, amikor is folytatódhat a betakarítás, majd a befőzés vagy fagyasztás, a raktározás télre.