Kerti kisokos - Zeller kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A zeller ökológiai/környezeti igénye

A zeller a hűvösebb párás klímát kedveli. Hőmérsékleti optimuma 19 °C, de ez fejlődési fázisonként eltérő lehet. A csírázáshoz 25-26 °C-ra van szüksége, azonban ez szikleveles korban visszaesik 12-13 °C-ra. A gumó vastagodása (augusztus-szeptember) idején a nagyobb csapadék ellátás és a hűvösebb klíma kedvező hatással lehet a terméshozamra. Ennek az időszaknak az optimális hőmérsékleti optimuma 7-24 °C között mozog. Fokozottan fényigényes növény, ez a palántanevelés időszakában bírhat kiemelt jelentőséggel. Fény hiányában a palánták megnyúlhatnak, valamint a gyökerük gyenge lesz. Vízigénye nagy, a csírázáshoz állandó nedvességre van szüksége, akárcsak a gumóképződés idején, tehát öntözés nélkül nem termeszthető. A zeller jó szerkezetű humuszban gazdag talajt igényel.

Agrotechnika

Szaporítása főként palántázással történik, mivel a magja igen apró, valamint a kelése vontatott. A vetést február végén, március elején kezdhetjük meg fűtött helyen. A vetési mélység maximum 0,5 cm legyen. A kiültetésre alkalmas palánta 4-5 lomblevéllel rendelkezik és körülbelül 12-15 cm hosszú. A kiültetést a tavaszi fagyok elmúltával kezdjük meg, amikor a talaj hőmérséklet eléri a 10 °C-ot. Ültetésnél ügyeljünk a megfelelő ültetési mélységre. A szívrész a talajfelszín alá kerülése, a növény pusztulásához vezet. Érdemes közvetlen a növény alá kijuttatni szerves trágyát, hogy ezzel növeljük a talaj humusztartalmát. 

A zeller tápanyagigénye

Tápanyagigénye nagy, ezen belül is a káliumot igényli a legnagyobb mennyiségben. A teljes tenyészidőszak alatt folyamatos nitrogén, foszfor és kálium ellátást igényel. A nitrogént 2-3 adagra szétosztva juttassuk ki fejtrágyaként, a kálium mennyiség 2/3-át pedig július közepétől augusztus elejéig. A foszfor ősszel alaptrágyaként adjuk ki.  

A zellerre vonatkozó ápolási munkák

A növény ápolása alatt elsősorban a gyomirtást, a talaj lazítását, és az öntözést érthetjük. Fontos, hogy a területet gyommentesen tartsuk, kapálással nem csak a gyomokat irtjuk, hanem a sorközöket is lazítjuk, így a talaj szerkezete, levegőellátottsága javul, valamint a kálium is kedvezőbben hasznosul. Az ültetés utáni beiszapoló öntözésen kívül még a tenyészidőszak alatt legalább háromszor kell öntözni 30-40 mm adagokkal. Hazai viszonyok között júniustól augusztus közepéig számolnunk kell azzal, hogy öntözésre lesz szükség, különösen a gumóvastagodás idején. Ebben az időszakban kiemelten fontos az egyenletes vízellátás. 

A zeller betakarítása

A lombozat és a gumó egyaránt hasznos a számunkra. Időpontja általában az őszi időszakra esik, fajtától és tenyészidőtől függően szeptember közepétől október végéig takaríthatjuk be. Ezt a műveletet még az őszi fagyok beállta előtt el kell végeznünk. 
 

Zeller