Kerti kisokos - Uborka kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

Az ubroka környezeti igénye

Termesztéséhez a laza, humuszos talaj és párás szélvédett termőhely a kedvező számára. Az uborka hőigénye nagy, a Markov-Heav csoportosítás szerint a 25±7 °C-os hőmérsékleti tartományba tartozik, ami azt jelenti, hogy a hőmérsékleti optimumától való káros következmények nélküli eltérés ±7 °C. A tenyészidőszak folyamán 1500-2000 °C hőösszeget igényel. A mag csírázása 12-14 °C-on kezdődik. Fényigénye közepesnek mondható, a fajták többsége hosszú nappalos, tehát csak akkor virágzanak, ha a fajra jellemző napi megvilágítást megkapják. Vízigénye nagy, a vékonyszálú gyökerek sekélyen helyezkednek el a talajban szívóerejük pedig gyenge.


Agrotechnika

Szaporítása történhet palántaneveléssel, illetve helyrevetéssel. A palántaneveléshez 4 hét szükséges. A magokat április 20-a körül, 8x8-as tápkockákba vessük. A palánták kiültetését május közepétől kezdhetjük el, úgy a tápkockák felszíne a talaj felé kerüljön. Amennyiben a helyrevetést választjuk, a magokat május 10-20 között vessük el, mert ekkor már a talaj hőmérséklete eléri a 13 °C-ot. A sortávolság ebben az esetben 700-100 cm (simasorosan) vagy 110 +30 cm (ikersorosan), a vetésmélység pedig 2-3 cm. A folyóméterenkénti magszám 12-16 db. Miután elvetettük a magokat, a keléshez 18 °C-on 8-10 nap, 25 °C-on 3-5 nap szükséges.


Az uborkrára vonatkozó ápolási munkák

Az uborka a rossz vízellátásra kifejezetten érzékeny, ennek eredményeképp a virágok nem-, vagy rövid ideig termőképesek így kisebb hozamot eredményezhet, a fiatal fejlődő termések pedig torzulnak, görbülnek. A vetések egyenletes és dinamikus kelését kelesztő öntözéssel érhetjük el melynek adagja 15-20 mm. Fontos, hogy a talajfelszín cserepesedését megakadályozzuk a kelésig. Tekintettel kell lennünk az uborka páraigényére, és a levegőigényes gyökereire, így a legoptimálisabb megoldás, ha a 4-5 alkalommal végzett kis intenzitású szórófejes öntözést választjuk. Az öntözés a legideálisabb a tápanyagigény kielégítésére is pl.: fejtrágya kijuttatása. Ha nincs lehetőségünk oldatot előállítani, akkor öntözés előtt szórjuk ki a szemcsés műtrágyát, hogy később az öntözés azt a talajba oldja. Az öntözéshez a legoptimálisabb időpont a reggeli órákban van, amikor a talajhőmérséklet már 18 °C fölött van. 
Ha a termesztési módok közül a síkművelést választottuk, akkor a sorok záródásáig általában kétszer érdemes kapálni, a lombzáródás után a feltörő nagyobb gyomokat elég 1-2 gazolással eltávolítani. A gyomok irtása nem csak a vízfogyasztás miatt fontos, hanem a vírusvektor szerepük miatt is, továbbá megtelepedhetnek különféle kártevők is. Támrendszeres termesztésnél az uborka folyamatos metszésre szorul, amit az oldalhajtások visszacsípésével érhetünk el. Ezzel biztosítjuk, hogy a főhajtás erőteljesen és dinamikusan tudjon fejlődni. 

Az uborka tápanyagigénye

Nagy a tápanyagigénye, főleg a nitrogén és a kálium ellátottságra érzékeny. A termésképzéskor a szükséges tápanyagmennyiség mintegy 70-80 %-át veszi fel. Az első lomblevelek megjelenésétől kezdve a nitrogén igénye folyamatosan növekszik a termőkor kezdetéig, és azután is folyamatosan nagy marad. A kálium a hajtásképződésre és a növények megújulására van hatással. Az a növény, amelyik káliummal jól ellátott sok oldalhajtást képez. Azonban túladagolása mészhiányhoz vezethet, ami az uborkatermesztés esetében kedvezőtlen, mivel kalcium felvétele jelentős. A mész hiány a hajtáscsúcs elhalását is okozhatja. A makroelemek közül meg kell említenünk még a magnézium jelentőségét, mely hozzájárul a növények erőteljes üde fejlődéséhez, hiányát nagy adagú kálium kijuttatása is kiválthatja.

Az uborka betakarítása

Az uborkát gazdasági érettségben takarítjuk be, tehát ennek ideje a vetéstől számított 50-60.(berakóuborka) vagy 60-70. (saláta uborka) napra tehető. A berakóuborkát hetente három alkalommal, a saláta uborkát hetente kétszer szedhetjük. Betakarításkor ügyeljünk arra, hogy a növényt ne tapossuk, ne forgassuk, illetve ne sérüljön a hajtás és a levélzet sem. Mivel az uborka sérülékeny termés, ezért dobálás, ütődés, sérülés mindenképpen minőségromláshoz vezet.
 

Uborka