Kerti kisokos - Torma kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A torma ökológiai/környezeti igénye

A legoptimálisabb talaj számára a humuszban gazdag (1,2-1,5 %) lazább szerkezetű öntéstalaj. A torma hűvösebb időben is jól fejlődik, gyökerei télállóak, könnyen át tud telelni a talajban, levelei viszont fagyérzékenyek - 4-5 °C-on már elhalnak. A napsütötte területeken a bőséges napfény hatására jobb ízű zamatosabb torma fejlődik, a tartósan a gyenge fényellátottságot nem viseli jól, a torma íze a későbbiekben gyengébb lesz. Vízigényes növény, de az folyamatos vízborítottságot nem bírja, a tenyészidőszak folyamán, legalább 3x, de akár 8-10x is öntözhetünk, melynek adagja 60-80 mm alkalmanként. Vetésforgóban ideális elővetemény lehet számára az uborka, paradicsom, bab és borsó. Utóveteményként érdemes kapás kultúrát választanunk a talajban visszamaradt torma gyökerek miatt, ami a későbbiekben árvakelésekhez vezet.

Agrotechnika

A korábbi években számos termesztési móddal próbálkoztak a tormát termeszteni kívánó gazdák, azonban ezek körül a bakhátas termesztés tűnt a legideálisabbnak. A bakhátakat ősszel alakítsuk ki, ekkor juttathatjuk ki az istállótrágyát, és dolgozhatjuk be a kálium és a foszfor műtrágyát. Nitrogént fejtrágyaként juttassunk ki. A bakhátak közötti távolság 90 cm legyen, ezek méretei pedig a következők: 40 cm alap-, 30 cm oromszélesség, és 30 cm magasság. Az őszi felszedéssel egy időben történik a dugványok előkészítése. Ezek a dugványok valójában 25 cm hosszú fél cm átmérőjű talpgyökerek. Ezeket ősszel kötegelik, majd homokba vermelik, tavasszal pedig méretre vágják és csírátlanítják. A dugványok talpán és tetején lévő 2-3 cm részén meg kell hagyni a rügyeket. A felső részen lévő rügyekből lesz a hajtás az alsó részen található rügyekből pedig a gyökerek. A dugványokat előhajtathatjuk fóliasátorban, vagy homokágyban. Ez a folyamat 2 hetet vesz igénybe, ekkor jelennek meg a legelső levelek. Az előhajtatott dugványokat a felszedés után célszerű csávázni. A kiültetés ideje körülbelül április vége- május eleje, két dugvány közötti távolság 20-25 cm. Az ültetésnél figyeljünk oda, hogy a dugvány feji része csak 2-3 cm-re legyen a talajfelszíntől. Érdemes az ültetésnél vizet kijuttatni, mert így a dugványok gyorsabban eredésnek indulnak.

A torma tápanyagigénye

A torma főként a kálium ellátottságra érzékeny, de fontos a megfelelő nitrogén ellátottság is a 60-70 cm mélyen művelt rétegben. A nitrogénnek a tömeggyarapodásban, a foszfornak a harmonikus tápanyag felvételben, a káliumnak pedig a növény anyagcseréjében a betegség ellenállósággal-, és a fagyérzékenységgel szemben van kiemelkedő szerepe. Ezen kívül még érzékeny lehet a különböző mezoelemek (Mg, S) és mikroelemek (B, Cl) hiányára.

A tormára vonatkozó ápolási munkák

A kiültetés utáni 2-3. hétben kihajt a torma. Érdemes a gyomirtást kérdését mindig kulcsfontosságúként kezelni, nem csak a sorok-, de a tövek között is kapáljuk ki a gyomokat, hogy azok ne vegyenek el vizet és tápanyagot a növénytől. A leginkább kézimunkaerő igényes művelet azonban a hajtásválogatás vagy „fejelés”. Ekkor a dugvány felső részéből előtörő hajtások közül csak a középsőt hagyjuk meg, ettől több hajtás a tormafejen elágazást eredményez. Ezzel a művelettel egy időben végezzük el az oldalgyökerek eltávolítását is. Ezt a munkafolyamatot május végén/június elején majd július végén/augusztus elején kell megismételnünk. A tenyészidőszak folyamán 1-2 alkalommal végezzünk fejtrágyázást káliummal és nitrogénnel. Lombtrágyát minimum 3-4 alkalommal érdemes kijuttatni, ezzel kiküszöbölhető az esetleges mezo-, és mikroelem hiány, amivel terméstöbblet érhető el. Szintén jelentős terméstöbbletet érhetünk el az öntözéssel. A torma egyenletes vízellátást igényel, így a természetes csapadékellátástól függetlenül júniustól öntöznünk kell az állományt. Általában 4 alkalommal elegendő kijuttatni 70 mm-t, de szárazabb évjáratokban előfordulhat, hogy 7-8x is szükséges öntöznünk. Ügyeljünk arra, hogy a szárazság utáni hirtelen nagy mennyiségű vízadag a torma felrepedését okozhatja, ezzel kaput nyitva különböző kórokozók megtelepedésének.

A torma betakarítása

A torma betakarításának ideje október közepére tehető, amikor a levelek már kezdenek sárgulni. A lombleveleket kaszáljuk le, majd amikor a friss vágásfelület beszáradt, akkor szedhetjük fel a tormát.


A torma tárolása

A torma tárolására a legideálisabb a párás hűvös hely, mivel a tormarizómák közel 70%-a víz, ezért a nagymértékű nedvességvesztést a magasabb páratartalommal akadályozhatjuk meg. Erre a kereszthuzatos pincék lehetnek a legkedvezőbbek, ügyeljünk arra, hogy a felszedett tormát raklapokra helyezzük, hogy alulról is biztosítsuk számára a friss levegőáramlást.
 

Torma