Kerti kisokos - Szilva kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A szilva ökológiai/környezeti igénye

A szilvák ökológiai igénye jelentősen eltér. Magyarország adottságai főként a háziszilva fajták termesztésére felel meg. A szilva közepes fényigényű, a nyári túl magas hőmérséklet és az erős napsütés káros hatású lehet, a gyümölcsöt megperzselheti, a mag körül pedig bebarnulhat a gyümölcshús. A házi szilvák mélynyugalmi állapota február elején szakad meg, hidegtűrőnek mondhatók, hiszen a téli és a tavaszi fagyok csak ritkán okoznak terméskiesést. A talaj minőségére kevésbé igényes, laza és kötött, savanyú és meszes talajon is jól érzi magát, pH igénye pedig 5,5-8,5 között mozog. A legeredményesebben azonban a tápanyagban gazdag, mélyrétegű, humuszos vályogtalajon termeszthető.  A területet igyekezzünk úgy megválasztani, hogy az ne legyen fagyzugos. A szilva vízigényes növény, hazai viszonyok között szükséges lehet az öntözés. Évjárattól függően akár 200 mm öntözővíz kijuttatása is szükséges lehet. 

Agrotechnika

A fák alatti területet füvesíthetjük, azonban a gyeptakaró vízfelhasználását, évi 5-6 kaszálással szabályozhatjuk.

A szilva tápanyagigénye

A tápanyag utánpótlással tarthatjuk fenn a talaj termékenységét, az ültetvény kondícióját és biztosíthatjuk a gyümölcs minőségét. Ősszel és tavasszal érdemes NPK műtrágyát kijuttatni, fejtrágyát pedig érés előtt, és szüret után. A tápanyagot a virágzás kezdetén érdemes kijuttatni. Nagymértékű kálium kijuttatása nem javasolt, mivel ez akadályozza a kalcium felvételét, ez pedig ronthatja a gyümölcsök minőségét. A lombtrágyával pedig olyan mikroelemeket juttathatunk ki, amik fontosak lehetnek a gyümölcs mennyisége és minősége szempontjából, továbbá hamarabb és jobban hasznosul, mintha a talajra juttattuk volna ki. A terméskötődés idején ajánlatos bór hatóanyag tartalmú lombtrágyát, ezáltal javulhat a megtermékenyülés.

Szilvafa gondozása

Mivel a szilva a vízigényes gyümölcsfajokhoz tartozik, víz hiányában a termés mennyisége és minősége romolhat, de előfordulhat korai hullás is. Füvesítés esetén különösen fontos az öntözés. Fontos, hogy egyenletes vízellátást biztosítsunk a koronaszint alatt (itt sűrűbb a gyökérzet), ez a terméskötődést követően a csonthéjkeményedés idején és a gyümölcsszíneződés kezdetén lehet különösen fontos. Legalább ezekben a periódusokban pótoljuk a hiányzó csapadékot 30-50 mm adagokkal. A terméskötődés mértékét csökkentenünk kell, hiszen a 3-4. évben ez túlzott mértékű lehet, ennek hatására pedig a vázágak meghasadhatnak. A virágzást követő 4-5. hétben már felmérhetjük, hogy mekkora termésre számíthatunk. Ha az ágkeresztmetszet cm2 -re jutó terméskezdemények száma ne haladja a 10-et a túlterhelés elkerülése érdekében ritkítani szükséges.

A szilva betakarítása

Friss fogyasztásra a szilvát lehetőleg kézzel, kocsánnyal együtt, hamvasan és szennyeződésmentesen szedjük. A szüret praktikus módja a gyümölcs műanyag vödrökbe történő szedése. Lekvár készítésre a teljesen érett, kocsány körül ráncosodó szilva a legideálisabb. 

Készülés a télre

A szilvafa gondozása nem ér véget a szürettel, ez idő alatt illetve utána célszerű folyamatosan eltávolítani a fán maradt gyümölcsmúmiákat, és a kórokozóval (monília) vagy kártevővel (pajzstetű) fertőzött ágrészeket, melyek kihatással lehetnek a következő évi termés mennyiségére és minőségére. 
 

 

Szilva