A spárga a teljes napfényt szereti, árnyékban nem fejlődik rendesen. Közepesen vízigényes faj, jó vízellátás mellett bőségesen terem. A szárazságot jól viseli, de a hajtások fejlődése idején sok vízre van szüksége. A pangóvizet megsínyli. A legjobban a humuszban gazdag és tápanyagokkal ellátott semleges pH-val rendelkező talajokban érzi jól magát. A homokos vagy homokos vályog talajokat kedveli. A kötött talajokból a sípok sértetlen kiemelése vontatott. Mérsékelt hőigénye miatt hazánkban termeszthető. A fogyasztásra alkalmas sípok, már 4-7 °C-on fejlődésnek indulnak. A sípok elágazására nagy hatással van a tartós 20-22 °C-os hőmérséklet, azonban 0 °C alatt elfagynak.
Telepítés előtt a ta¬lajt legalább 60 centiméter mélyen forgassuk meg, és kössük egybe az altalaj lazítá¬sával. A spárga gyökere mélyre hatol, ha nem forgatjuk meg elég mélyen a talajt a spárga fejlődése visszamarad. A spárga szaporítására 3 módszer áll rendelkezésre: tőosztás, magoncvetés, klónozás. A házikerti módszer a tőosztás, amikor 1 növényt 2-4 tőre osztanak szét, a szabad elvirágzású fajták esetében alkalmazzák a magoncvetést, míg a klónozás elsősorban biotechnológiai módszer. A magokat márciusban vetik el 40-60 cm-es sortávolságra csupán 2-4 cm mélyre. A magvak nehezen csíráznak, ezért célszerű beáztatni azokat 1-2 napon keresztül 30 °C-os vízbe. A vetés után a magágyat alaposan meg kell taposni. A szervestrágyázást meghálálja. A szervestrágyát előző év őszén ki kell juttatni a talajba forgatva. A bazsalikom, körömvirág, petrezselyem és a paradicsom szomszédságában előszeretettel fejlődik.
Közepes tápanyagigényű növény. A szervestrágyázást meghálálja. A mély talajművelés miatt a szervestrágyázást műtrágyázással egészítsük ki. Mikroelemek közül a magnézium hiányára érzékeny.
A spárga évelő növény. A fogyasztásra alkalmas sípok szedésére a 3. évtől lehet számítani. Az első két évben az esetleges tőhiányokat pótolni és a területet gyommentesen kell tartani. A termőre fordulás évében, amikor néhány hajtás teteje megjelenik a talaj felszínén a sorokat földdel kell befedni. A sípokat a fénytől zárjuk el úgy, hogy 25-35 cm magas bakhátat húzzunk a sorok felé.
A spárga akkor válik betakaríthatóvá, amikor a bakhátak tetején kibújnak a sípok. A bakhátakat távolítsuk el, majd a hajtásokat vágjuk le tőből. A vágást követően gondosan takarjuk vissza a növényeket. A szedésre április végétől június elejéig kell számolni. Az évek múlásával több síp takarítható be.
Ha a síp keserű, akkor valószínűleg a tövéhez túl közel törtük le. Ha tárolni szeretnénk a spárgát, csavarjuk nedves kendőbe, és tegyük hűtőszekrénybe. Hagyományosan a spárgát kíméletesen megfőzik úgy, hogy egy speciális szűrővel ellátott spárgafözőben, csak a spárga vége van a sús vízben, a rügy pedig a gőzben párolog. Ezzel a módszerrel tovább maradhat friss a leszedett termény, miközben megőrzi értékes ásványi anyagait.