Az egyik legkorábban vethető zöldségnövény, ezáltal hőigénye igen alacsony. A magok csírázása már 2 °C-on megindul, de az optimális csírázási hőmérséklete a 20 °C. A sziklevelek megjelenésekor az ideális hőmérséklet az 5-6 °C. A gumóképződésekor 12-13°C-os hőmérséklet a legmegfelelőbb számára. Mivel igen korai növény, így fagytűrése csírakorban -3 °Cmíg kifejlett korában akár -6 °C. Fényigényes növény, az árnyékot nem tűri. Árnyékos helyen nem fejlődik rendesen, levelei megnyúlnak és a gumó fejlődése leáll. Vízigénye a fejlődési szakasztól függ. A csírázáskor veszi fel a legtöbb vizet méretéhez képest. A gumóképződésig tartó időszakban viszonylag kevesebb vízmennyiséggel is megfelelően növekszik. A gumófejlődés időszakában ismét nagy mennyiségű vízre van szüksége. Vízhiányban a retek gumója megrepedhet és minősége romolhat. Nyáron vetve, felmagzik és nem képez gumót. A legjobban a laza homokos ugyanakkor tápanyagokban gazdag talajt kedveli.
Fóliasátrakban fűtés mellett januárban, fűtetlen körülmények között február közepén vethető. A magokat sorokba rendezve vetjük el. A magágy előkészítése már ősszel elkezdődik, amikor tápanyagokkal töltjük fel azt. A sorok egymástól legalább 15-20 cm-re legyenek. Drazsírozott vetőmagvak esetében 4-5 cm-re legyenek a tövek egymástól. A vetésmélysége 3-4 cm. A magokat sekélyen takarjuk be földdel és tömörítsük. A drazsírozott vetőmagok esetében a vetést követően bőségesen öntözzük meg, hogy a magot körülvevő vivőanyag kellően átnedvesedjen.
A hónapos retek érzékeny a klórra, így a trágyázáskor figyelembe kell venni. Klórmentes műtrágyákkal kiválóan lehet pótolni a szükséges tápanyagokat. Szervestrágyázás esetén négyzetméterenként 10-15 kg-t juttassunk ki. Kedveli a kénsavas kálit, ammóniumnitrátot. A szervestrágyát, a foszfort és a kálium felét alaptrágyaként juttassuk ki. A műtrágyák másik felét és a nitrogént indítótrágyaként alkalmazzuk.
Az ápolási munkák közül az öntözés és a gyomlálás a két legfontosabb feladat. A hónapos retek levelei igen törékenyek, gyomláláskor erre ügyeljünk. Fejtrágyázásra rövid tenyészideje miatt nem szükséges.
A szabadban vetett hónapos retket átlagos tavaszi körülmények között április közepétől lehet szedni. A sorokból a nagyobb gumóval rendelkező egyedeket szedjük fel elsőnek, így az ágyásban maradt növények nagyobb tenyészterülethez és több tápanyaghoz, illetve vízhez jutnak.
A levelekkel ellátott retek nedves homokba hűvös helyen tárolható huzamosabb ideig. A hűtőben néhány napig eláll.