Kerti kisokos - Nektarin kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A nektarin ökológiai/környezeti igénye

A nektarin az őszibarack fajták közé tartozik, melynek terméshéja kopasz. Melegigényes gyümölcs, fagyokra valamivel érzékenyebb, mint a hagyományos őszibarack. Télen a rügyek -15 °C-nál károsodnak. Ami a tavaszi fagytűrést illeti, virágzáskor még elviseli a -2 °C-ot, azonban sziromhullás után a fagyok már gondot okozhatnak. Csapadékigénye évi 650 mm. A magyarországi klíma mellett elengedhetetlen az öntözés a termesztés során. A gyökerei levegőigényesek, a talaj jól szellőzött legyen, aminek humusztartalma 1%, pH-ja pedig 6-7.

A nektarin tápanyagigénye

Ha a talaj nem megfelelő a barack számára, nem elég sötét színű és morzsalékos, akkor ültetés előtt érdemes szerves trágyát vagy bármilyen más természetes komposztot szórni az ültető gödör aljára. Ez után fedjük be földdel, hogy közvetlenül ne érintkezzen a gyökérrendszerrel. Fontos számára a kálium és a nitrogén. A nagy mennyiségű kálium kijuttatásánál csökken a kalcium felvehetősége. Alaptrágyaként a foszfor és kálium nagy részét juttassuk ki, ennek lényege a tartalékolás, biztosítja, hogy a legkritikusabb időszakokban is jusson elég tápanyaghoz a gyümölcsfa. A lombtrágyázás kedvező hatással van a termésre, és annak minőségére. A terméskötésre pozitívan hat a bór, a minőségre és a tárolhatóságra a kalcium, a fotoszintézisre pedig a magnézium. A kálium a színeződésre van hatással. A lombtrágyán keresztül kijuttatott mikroelemek, gyorsabban tudnak hasznosulni, mint talajon keresztül.

A nektarinra vonatkozó ápolási munkák

A nektarin különösen a termésnövekedés időszakában (IV-VII.) igényli a csapadék utánpótlást. Magyarországon a nyári hónapokban a csapadék egyenetlenül oszlik meg. Az öntözést a korona csurgójára irányítsuk, mivel itt helyezkedik el a gyökérrendszer mintegy 60 %-a.  A metszés különösen fontos az ápolási munkák között. A nektarint kora tavasszal metsszük meg. Már a fa ültetését követően elvégezhetjük az első metszést, ekkor határozzuk meg a fő-, vagy más néven vázágak elhelyezkedését. A metszéssel továbbá szabályozzuk a fa méretét, növekedését, ezáltal egy nyitottabb ágszerkezetet kapunk, ami lehetővé teszi, hogy több napfény jusson be a korona belsejébe. A metszés során mindig távolítsuk el, az elszáradt, eltört, vagy kedvezőtlen irányba – például a keresztbe, vagy a korona belseje felé - növő ágakat. A fiatal fát az elültetése évében vágjuk vissza 65-75 cm magasra. Úgy metsszük a fát, hogy 3-4 vezérág maradjon. A második és harmadik évben szintén távolítsuk el a beteg, vagy rossz irányba növő ágakat. Az oldalhajtásokat mindig egy-egy kifelé álló rügyre metsszük vissza. A nektarint időnként ritkítani is kell, ha túl sok gyümölcs marad a fán, akkor kisebbek lesznek. A terméseket virágzás után 4 héttel kell megritkítani úgy, hogy a gyümölcsök között tenyérnyi távolság legyen.  

A nektarin betakarítása

A nektarin érési ideje fajtáról függően eltérő, a legtöbb azonban szeptember környékén szüretelhető. A gyümölcsöket körültekintően szedjük, úgy, hogy azok ne nyomódjanak vagy ütődjenek, hiszen így a tárolhatósága is csökken.

Nektarin
Tápanyagellátás