A mogyoró jól tűri a hideget, csupán kora tavasszal a hirtelen bekövetkező fagyokat nem tűri, mert ez a barkák elfagyásához vezethet. Fényigényes növény, félárnyékban nem érzi jól magát és kevesebb vagy egyáltalán nem is hoz termést. A közvetlen tűző napfényt nem kedveli, ezért a déli fekvésű telepítést kerülni kell. Észak-nyugati lejtőkön jól érzi magát és bő termést hoz. Az erős szelek letörhetik a gallyakat, vesszőket. A mogyoró nem tartozik az igénytelen növények közé, szereti a jó vízgazdálkodású és tápanyagokban igen jól ellátott talajokat. Nincs szüksége vastag termőrétegre, hiszen a gyökerei sekélyen helyezkednek el.
Szaporítása igen egyszerű. A kertészetekben ivaros úton állítják elő a csemetéket, azonban ha már rendelkezünk termő bokrokkal a tősarjakról könnyen szaporítható. Ha a sarj bőven termő anyabokorról származik nincs szükség alanyra történő oltásra. Egy jól termő mogyoróbokorról akár 3-4 kg termést is leszedhetünk. A mogyorónak habitusából adódóan nagy térigénye van, általában 4-5 méteres tőtávolságot érdemes tartani a bokrok között. A mogyoró ugyan egylaki, de célszerű több fajtát egymás mellé telepíteni a megfelelő beporzás érdekében. A beporzást a szél végzi. A fiatal bokrokat 20 cm magasságban vissza kell vágni, hogy kellőképpen elágazhasson. Az első 3 évben válogassunk ki 4-5 db vázágnak való erős ágat, majd katlan formára nevelik a fákat. Fontos, hogy minden ág napsütött legyen, mert az árnyékolt ágak 3-szor kevesebb termést hoznak. A későbbiekben is fontos, hogy a korona közepe jól megvilágított legyen.
A tápanyagutánpótlásra fokozott figyelmet kell fordítani, kedveli a szerves trágyázást. Istállótrágyával vagy komposzttal évenként érdemes megszórni a bokor környékét.
Nyáron a magasan fekvő gyökerek miatt a forró napok után érdemes pótolni a talajból elpárolgott, elhasznált vizet. A mély talajművelést ezáltal nem tolerálja. Ősszel lombhullást követően óvatos talajlazítást követően a talaj a téli csapadékot jobban befogadja. Idősebb bokrok esetében a beteg, kiszáradt ágakat el kell távolítani és megsemmisíteni. A metszésre kiváló alkalom a december és február hónapok közötti időszak, bár zöldmetszést végezhetünk augusztusban is. Gyenge ágakat erősen vissza kell metszeni. A mogyorót metszhetjük bokor formára, törzses bokor formára és középmagas törzsű fára.
A friss mogyoró szedése akkor kezdődik, amikor a mag már teljesen kifejlődött és a kupacs kezd elfonnyadni. Ez az időszak általában augusztusban van. A tárolásra szánt terményt szeptember és október hónapokban szedik. A mag ekkor már kiszáradt és könnyen lehullik. A földön lévő gyümölcsöket felszedik és kiszárítják.
A mogyorót a szedést követően kiterítve szárítsuk meg. A megfúrt, sérült gyümölcsöket távolítsuk el. A kiszáradt mogyorókat nerc zsákban tároljuk.