Kerti kisokos - Mandula kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A mandula ökológiai/környezeti igénye

Magyarországon kevés olyan hely van, amely jól kielégíti a környezeti igényeit. A mandula a szárazságra érzékeny, vízigénye ugyan mérsékelt, (évi 400-500 mm) de a nyári hónapokban havonta 50-60 mm csapadékot igényel.  A nyári vízhiány miatt a levelek korábban lehullanak, ami rontja a fák télre való felkészülését, és gátolja a virágrügyek fejlődését. A gyengén meszes, meleg, és jó vízgazdálkodású talajokon termeszthető eredményesen, melyek tápanyagban gazdagok. Levegős, laza vagy középkötött talajon fejlődik jól, melyek pH-ja 6,5-7,5. A köves talajokat is elviseli, amennyiben biztosítva van a folyamatos víz-, és tápanyagellátás. Gyökérzete rendkívül levegőigényes, ezért a magas talajvizet nem viseli el. Fényigénye nagy. A termőhelyet úgy válasszuk meg, hogy a fenti igényeknek eleget tegyen. Védett, kiegyenlített klímájú, déli fekvésű lejtős helyet válasszunk.

A mandula tápanyagigénye

A nitrogén foszfor és kálium igénye olyan kicsi, hogy nem indokolt az évenkénti tápanyag utánpótlás. A 2-3 évenkénti szerves trágya kijuttatással pótolható a szükséges tápanyag. 

Agrotechnika

Az ültetés tavasszal a lehető legkorábban el kell végezni. Ültetés előtt metszőollóval a gyökerek végéből vágjunk le 1-2 cm-t, hogy ezzel javítsuk a gyökerek növekedési erélyét. Az ültető gödör a gyökérzóna kétszerese legyen. Ha a kiásott föld túl agyagos, vagy homokos, akkor érdemes speciális földkeverékkel feljavítani azt. Az ültető gödörbe szórjunk szerves trágyát, majd földdel temessük egy kicsit be. Ügyeljünk arra, hogy a szerves trágya közvetlenül ne érintkezzen a gyökerekkel. A legtöbb mandulának nem önmegtermékenyülő, tehát szükség lehet porzó párra is. Az ültetési magasságnál ügyeljünk arra, hogy a szemzési pont a földfelszín felett helyezkedjen el. Az ültetést egy beiszapoló öntözéssel zárjuk le.

A mandulára vonatkozó ápolási munkák

Hazánk évi csapadék mennyisége ugyan megfelelne a mandula igényeinek, azonban eloszlása kedvezőtlen. A mandulának a nyári hónapokban 80-100 mm csapadékra van szüksége. Egy átlagos évjáratban havonta 30-40 mm öntözővízzel kell kiegészíteni a nyári időszakban eső csapadék mennyiséget. A metszés a mandulánál elengedhetetlen munkafolyamat. A metszést rendszerint télen, nyugalmi időszakban végezzük, de elvégezhető a betakarítás után is. A vázágak és az oldalágak metszése tavasszal történik. A ritkító metszés szinte egybeesik a zöldmetszéssel. Ennek egyik célja, hogy javítsunk a lombkorona megvilágítottságán. A sérült, beteg keresztbenövő, vagy letermett vesszőket mindig távolítsuk el. A mandula hajlamos a felkopaszodásra ezért a vázágakat az alakító metszés után mindig vágjuk vissza. Az elöregedett ágakat mélyen vágjuk vissza, ezzel rákényszerítjük, hogy az alvórügyekről újra hajtson.

A mandula betakarítása

A mandula betakarítása kézi veréssel történik, szeptemberben, amikor a burok felreped. A verés kíméletes legyen, a termő részeket ne sértsük meg. A rázás után leesett termést mihamarabb buroktalanítani kell, hiszen a burokban maradt mandula minősége gyorsan romlik. Ezt követően szárítani kell, majd feltörni a kemény csonthéjat. A magokról forrázás után könnyen leválaszthatjuk a vékony maghéjat.

Mandula