Kerti kisokos - Köszméte kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A köszméte ökológiai/környezeti igénye

A köszméte bokor tüskés 1,5 méter magasra megnövő cserje. A köszméte hazánkban az igénytelen gyümölcsfajok közé tartozik. A téli fagyokat jól tűri, a forró nyári napokat kevésbé. Nem kedveli a tűző napsütést, kiválóan érzi magát a félárnyékos helyen. Gyümölcsösök közé is telepíthető. A legjobban a savanyú pH értékkel rendelkező talajokban érzi jól magát, ahol a vízellátás bőségesen rendelkezésre bocsájtja a tápanyagokat. 

Agrotechnika

Fajtaválasztáskor érdemes betegségellenálló fajtát választani. Fajtaválasztáskor fontos szempont a későbbi ápolás, erre a célra kiválóan megfelelnek a magastörzsű csemeték. A faiskolákban aranyribiszke oltványon nevelt köszméte fácskák 100 cm magasra megnőnek, ezáltal a gyomírtás és a szedés is könnyebbé válik. A lisztharmat fertőzés ellen a magas, szellős lombozatú fajták jobban ellenállnak, mint a talajszinten nővő bokrok. Ültetésére az őszi időszakot válasszuk, mivel a köszméte az egyik legkorábban fakadó a gyümölcsfáink közzé tartozik. Az őszi lombullást követően ültessük a fácskákat. Egy-egy fácskának másfél m2 területre van szüksége. Fajták közül kiemelendő a Pallagi óriás, a Zöld óriás, a Szentendrei fehér és a Gyöngyösi piros. A köszméték önmeddőek, így érdemes egymás mellé több különböző fajtájú köszméte bokrot telepíteni. A magas törzs hátránya, hogy a vékony törzzsel rendelkező egyedek nehezen tartják meg saját lombkoronájukat, így érdemes támasztórendszert telepíteni melléjük.

A köszméte tápanyagigény

A trágyázást meghálálja. A köszméte akárcsak a többi bogyós gyümölcsű faj érzékeny a klórra, így a közelében ne használjunk kénsavas kálit (kálium-szulfát). 

A köszméte ápolási munkák

A tavaszi metszés és fácskák tisztogatása elengedhetetlen. Az egy- két- és hároméves gallyak hozzák a legfinomabb és legpiacosabb gyümölcsöket, így metszéskor ügyeljünk a szellős lombozat mellett ezeknek a gallyaknak a megtartására. A metszést ritkítással kezdjük annak érdekében, hogy a korona megújulhasson. A beteg termőrészeket távolítsuk el a lombozatból. A metszéssel egymenetben el kell távolítani a tősarjakat, amelyek sokszor igen nagy számban törnek elő a tő közeléből. Fontos gyakorlat, hogy a tősarjakat a talajfelszín alatt vágjuk el. Gyomírtáskor és talajlazításkor figyeljünk arra, hogy a növények törzsét kapával ne sértsük meg. A törzs megsértését követően a növényen farontó gombák jelenhetnek meg, amelyek a növények pusztulásához vezetnek. Ha több köszméte növény gyomírtásáról van szó érdemes gyomírtó szereket használni. A gyomirtó szerek nagy előnye a gyorsaság és a tősarjak megfelelő elpusztítása. A metszéskor keletkezett nagyobb sebeket fasebkezelővel kezelni kell. Tavasszal rügypattanás előtt végezzük el a tél végi lemosópermetezést bő lémennyiséggel. A lemosópermetezéssel eredményesen védekezhetünk a levéltetű tojások, pajzstetvek, atkák és a lisztharmat képletek ellen is. Rügyfakadás után a fő feladat a lisztharmat fertőzés blokkolása, mert erre az időszakra esik az aszkospórák szóródása. A vékony termőrétegű talajokat nyaranta többször kell meglocsolni. 

A köszméte betakarítása

Történhet kézzel és rázógéppel. Rázógépes szedést csak a magas törzsű fácskáknál használjunk. A fácskán lévő érettebb gyümölcsök szedését követően a még éretlen bogyók szebben fejlődnek. Ügyeljünk az ágtüskékre. 

A köszméte tárolása

Kiváló friss fogyasztásra. Mélyhűtésre alkalmas. 

Köszméte