Kerti kisokos - Kajszibarack kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A kajszibarack ökológiai/környezeti igénye

A kajszi hő-, és fényigényes gyümölcsfajta, nem lehet eredményesen termeszteni az ország egész területén, csak védett mikroklímájú domboldalakon, fennsíkokon, ahol a fák nincsenek kitéve a fagy károsító hatásainak. Kötött talajokon nem érzi jól magát, illetve nem viseli jól a gyökérzónájában a tartós talajvizet sem. Évi csapadékigénye 500-600 mm körül mozog, tehát a szárazságtűrőbb gyümölcsfajok közé tartozik. A számára optimális mésztartalom 2-15% talaj pedig pH 6,5-8,3. 

A kajszibarack tápanyagigénye

A kajszi számára a legfontosabb tápelem a kálium. A túlzott kálium kijuttatás esetén azonban csökken a kalcium felvétele. E mellett természetesen fontos a többi makro és mikroelem harmonikus ellátása is. A foszforigénye meglehetősen alacsony. Mivel a foszfor és a kálium nehezen mozognak, érdemes ezeket kijuttatni már a telepítés előtt, vagy a facsemete növekedésének kezdeti időszakában. 

A kajszibarackra vonatkozó ápolási munkák

A kajszifákat nem célszerű magukra hagyni, mert rendszeres metszés nélkül a korona elsűrűsödhet, a vázágak felkopaszodhatnak, terméshozás pedig a korona felső részében lesz jellemző. Érdemes koronaalakító-, termőkori fenntartó-, zöld-, és ifjító metszéssel szabályozni a fa növekedését. A termesztéstechnológia szerves része a gyümölcsritkítás, amit célszerű minél előbb elvégezni. Ahol a fagykár veszélye nem áll fenn, ott már a virágzáskor, sőt akár bimbós állapotban el lehet kezdeni a ritkítást. A fagyosabb területeken célszerűbb ezt a terméskötődés után elvégezni. Erős kötődés esetén a gyümölcskezdemények felét-kétharmadát is eltávolíthatjuk. Termőnyársanként 1 maximum 2 gyümölcs maradjon. a hosszú termővesszőkön se hagyjunk 5-6 darabnál többet. A kajszi nem tartozik a vízigényes gyümölcsfajok közé. Fokozott vízfelhasználás a gyümölcsök növekedése és csonthéjkeményedése időszakában számíthatunk. Ez körülbelül a május-júniusig tartó időszakban van. Többnyire ekkor nincs jelentős csapadékhiány, ellentétben a nyár második felében, amikor a vízhiány hátráltatja a hajtások beérését és a rügyek fejlődését. Ha ebben az időszakban van lehetőségünk öntözni, azzal növelhetjük a következő évi terméshozamot.

A kajszibarack betakarítása

A kajszi érése elhúzódó, ezért több menetben tudjuk leszüretelni. Az érés ideje a júliusi hónapra tehető. Szedésnél ügyeljünk arra, hogy a gyümölcsök ne ütődjenek vagy nyomódjanak, mivel ez később minőségromláshoz vezet.

Készülés a télre

A szüret alatt a kórokozókkal (pl.: monilia) vagy kártevőkkel (pl.: pajzstetű) fertőzött ágrészeket távolítsuk el, majd később a lehullott leveleket gyűjtsük össze és semmisítsük meg, hogy az a későbbiekben ne lehessen fertőzési forrás.
 

Kajszibarack