Kerti kisokos - Dinnye kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A dinnye környezeti igénye

A görögdinnye termesztésének a könnyen melegedő, szerves anyagban gazdag, semleges pH-jú talajok kedveznek. A mésztartalom 1-1,5 % alatti legyen másként a mikroelem felvételben zavarok léphetnek fel. A termesztéshez szélvédett helyet érdemes választani, hogy az indákat a szél ne forgassa össze. Mivel melegkedvelő növény, ezért az optimális hőmérséklet számára 25 °C, de szakaszonként ez változik. A csírázáshoz legalább 12-15 °C-os talajhőmérsékletre van szükség, termesztő berendezésekben a keléshez azonban 30-32 °C-ot biztosítsunk. Vízigénye közepesnek mondható, ha az időjárás megindokolja az öntözés szükséges lehet. A görögdinnye a legnagyobb fényigényű zöldségfajok csoportjába tartozik, a hazai termesztésben lévő fajták mind hosszúnappalosok. Az elővetemény megválasztásánál tartsuk szem előtt, hogy kabakos nem lehet elővetemény, illetve utóvetemény sem 4-5 évig. A legjobb elővetemény számára a búza, vagy a hüvelyes növények.


Agrotechnika

A helyrevetésnél a magvakat elő kell csíráztatni, 20 °C-os vízben 16 óráig duzzadnak meg a magok, akkor kell befejezni, amikor a gyököcske eléri a 3-5 mm-t. Március végén a vetésnél azonnal nedves, 24-26 °C-os közegbe kerüljön. Ehhez 10x10es tápkockákat használhatunk, amiket a vetést követően beöntözünk. A palánta nevelés ideje 5-6 hét, ez idő alatt a lombozat nem érhet össze ezért 3-4 lomblevelesen a palántákat át kell rakni. Amelyik palánta 4-6 lomblevéllel rendelkezik, az kiültetésre kész. A kiültetés fátyolfóliás takarás alá április végétől kezdhető, fóliatakarás nélkül pedig május 5-15-e körül, az alkalmazott térállás pedig 150x 55-60 cm.

A dinnye tápanyagigénye

A tápelemek közül a káliumigénye a legnagyobb, majd ezt követi a nitrogén, kalcium, foszfor, és magnézium.

A dinnyére vonatkozó ápolási munkák

Kiültetés után 1-2 héttel érdemes a talajt fellazítani, a sorközöket megművelni, hiszen a jó termés előfeltétele a morzsalékos talajszerkezet. Amennyiben a takarófóliás megoldást választottuk, azokat addig kell eltávolítani mielőtt a termős virágok megjelennének. Vízpótló öntözést végezhetünk alkalmanként 30-40 mm vízadag kijuttatásával, ezzel együtt pedig fejtrágyát, tápoldatot is kijuttathatunk.

A dinnye betakarítása

A termés a virágok megtermékenyülésétől számított 30-35 napra szedhető ennek ideje szabadföldi termesztésben július elejétől szeptember végéig tart. Fontos, hogy az optimális érettségben tudjuk leszedni a görögdinnyét, hiszen az idő előtt leszedett termés színtelen, cukortartalma alacsony, a túlérett dinnye húsa pedig apadt. 

Az érettség jelei a következők lehetnek:  
•    A termés kopogtatásra mély kongó hangot ad
•    A termés talajjal érintkező része sárgás színű
•    A termés melletti kacs leszárad
•    Az érett dinnyén erősebb a hajnali harmatlecsapódás
•    A sötétzöld héjú dinnyénél a héjszín mélyzöld, a csíkos dinnyénél fényesebb a héj
 

Dinnye