Kerti kisokos - Cukkini kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A cukkini ökológiai/környezeti igénye

A cukkini egynyári, fényigényes növény. A növény erőteljesen növekszik, ezáltal térigénye rendkívül nagy. A cukkini nem a válogatós növények közé tartozik talajminőség szempontjából. Igényes a megfelelő és könnyen felvehető tápanyagokra. A fagyra kifejezetten érzékeny, szinte fagyjelzőnek is lehet használni. A kora májusi és a kora őszi fagyok jelzője. Vízigényét öntözéssel a fejlődésének kezdeti szakaszában és aszályos időszakban kell kielégíteni. A vegetatív fejlődéshez 20-25 °C közötti hőmérséklet már elegendő, azonban a virágok 25 °C alatt nem kötnek meg.

Agrotechnika

A fagyérzékenysége miatt az év 100. napján lehet legkorábban helyrevetéssel a magokat elvetni. A helyrevetés hátránya, hogy később kezdi el érlelni terméseit. A helyrevetés helyett előnevelt, erőteljes palántákat használjunk. A palántanevelést március végén már el lehet kezdeni. Elegendő egy kisebb cserép, amelybe egy darab cukkinimagot finoman 2-3 cm mélyen belehelyezzünk, majd megöntözzük. A cserepeket napos, meleg helyre rakjuk, ahol éri napfény. Egy hét múlva a magok kikelnek. A magok 12-13 °C-on már csíráznak, optimális csírázási hőmérséklete 23-27 °C között alakul. A palántákat 3-4 lombleveles állapotban palántázzuk május első napjaiban szabadföldbe. A talajelőkészítés ősszel kezdődik. A nagy térigény miatt fészkes vetésmódot alkalmazzunk. A területet szántsuk vagy ássuk fel ősszel, majd a néhány kapásvágásnyi földet emeljünk ki a területről egymástól 1-1 méterre. Az elkészült fészkekbe 2-3 kg istállótrágyával összekevert műtrágyát helyezzünk. Május elején a földlabdával együtt ültessük a fészkekbe a növénykéket hármasával. Ha mind a három palánta megeredt, egyet másik fészekbe ültethetünk át. A fészkes művelési módtól eltérően dombos ágyba is ültethetjük növényeinek. A fészkes műveléssel ellentétben a májusi fagyok kevésbé károsíthatják a cukkini palántákat. A talaj könnyebben felmelegszik, emiatt korábban érlelik be a terméseiket. A dombos ágyást már ősszel készítsük elő. Másfél méter széles legyen az ágyás, tájoljuk észak-déli irányba, ebben az esetben kapja a legtöbb napfényt és meleget. Nyáron mindkét művelési mód esetében a bokrok környékét kapáljuk. A cukkini jól termeszthető kukorica, karósbab, spenót és sarkantyúka közelében. 

A cukkini tápanyagigénye

Gyors növekedése és folyamatos terméskötődés miatt tápanyagban gazdag talajt kíván. Nagy tápanyagigényét a tápelemet folytonosan leadó szerves trágyával tudjuk kielégíteni. Erősen kötött agyagos talajban a növények gyökerei befulladnak, ezért csak morzsalékos és jó vízgazdálkodású talajokban érzi jól magát. 

A cukkinira vonatkozó ápolási munkák

A cukkini növény 80%-a víz, ezért nagyon aszályos időben rendszeresen öntözzük. Az első termések megkötése után elegendő naponta 1 liter vizet adagolni növényenként. 

A cukkini betakarítása

Az érett terméseknek kemény a héja. Folyamatosan szedjük a terméseket, ezáltal a növényeket a további termésképzésre ösztönözzük. A szedését kézzel végezzük ügyelve a törékeny levelek épségére. 

A cukkini tárolása

Fogyasztása frissen a legjobb. Tárolni hűtőben érdemes papírba csomagolva 

Cukkini
Kártevők