A csemegekukorica termesztésére a legideálisabb a közékötött, mélyrétegű humuszban gazdag talaj, semleges pH, vagy enyhén savas kémhatással. Melegigényes növény, az optimális hőmérséklet számára 16-33 °C, fagyra érzékeny a csírázásához 10-12 °C kell, ezért a legkorábban áprilisban vethető. Fényigénye és vízigénye kifejezetten nagy.
Szaporítása helyrevetéssel történik, termeszthető monokultúrásan, de vetésforgóbban biztonságosabb, mivel a kukorica bogár komoly károkat okozhat. Legjobb előveteményei a pillangós növények és a gabonafélék. Vetésnél csávázott vetőmagot használjunk. Fajtától függően a vetőmag mennyisége a következőképpen alakul: korainál 16-17 kg/ha, későinél 10-12 kg/ha. A normál édes csemegekukorica vetése április közepétől, a szuper édes április 20-a után, másodvetés esetében júniusban kezdhető meg. Ennél hamarabb nem érdemes vetnünk, mivel az tőszámcsökkenéshez vezethet. Kisebb felületen koraiságot érhetünk el fátyolfólia takarással vagy palántaneveléssel. A csemegekukorica aprómorzsás magágyat igényel, a vetésmélység a normál édes esetében 4-4,5 cm, a szuper édes esetében pedig 3-4 cm. A talajhőmérséklet 5 cm-en körülbelül 10-14 °C legyen. A tőtáv 13-16 cm között váltakozhat, a sortávolság pedig 76 cm.
A csemegekukorica az egész tenyészidőszak idején egyenletes nitrogén ellátást igényel, ezzel szemben a foszfor csak a korai időszakban lehet fontosabb. Az összes szükséglet 1/3-át vetéskor starter műtrágyaként juttassuk ki. Kálium igényét tekintve a nitrogénhez hasonlóan nagy. A mikroelemek közül ki kell emelnünk a cinket, melynek hiánya terméscsökkenést és minőségromlást is okozhat.
A gyomirtás kérdésére fokozott figyelemmel kell lennünk a csírázástól a gyökérváltás időszakáig, ami körülbelül a keléstől számított 6-7. hétre tehető. A gyomirtást kezdetben megoldhatjuk kapálással, de alkalmazhatunk gyomirtó szereket is állományban, viszont tartsuk szem előtt a hibridek herbicidre való érzékenységét. Négy leveles állapotnál célszerű nitrogén és foszfor tartalmú fejtrágyát kijuttatni valamint virágzás előtt és után. A vízellátást szempontjából kritikus időszaknak tekinthetjük, amikor a növény 8-16 cm-es (ez körülbelül 5 leveles állapotnak felel meg), illetve a címerhányást megelőző 8-10 naptól a betakarításig tartó időszakot. Az egyenletes vízellátás kifejezetten fontos, másként a szemek felrepedhetnek, ami után másodlagos fertőzés is kialakulhat. Ha a virágzáskor nem biztosítunk megfelelő vízellátottságot az a későbbi terméshozamon is meglátszódik majd, hiszen a kötődés hiányos lesz.
A szedés körülbelül július közepére tehető. Az érés jelei lehetnek, hogy a bibe szálak barnulnak, a csövek csúcsi részén pedig sárgulnak a szemek. Ha a maghéjat felsértjük a kifolyó lének tejesnek kell lennie, amennyiben vizes a szem még éretlen, az ikrás állagú pedig túlérett. Az ideális érettségi állapot 3-5 napig tart, zsengeségét nem őrzi meg sokáig tehát hamar „megöregszik”. Kézzel friss fogyasztásra 2-3 szedéssel gyűjthető be.
Szedés után azonnali hűtés szükséges, lehetőleg 0 °C-on, hiszen magasabb hőmérsékleten a cukortartalom folyamatosan csökken.