Kerti kisokos - Bab kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A bab ökológiai/környezeti igénye

A hidegre kifejezetten érzékeny bab, 22 °C-on érzi magát a legjobban. Az ennél melegebb körülményeket is jobban túri mint a hideget. A bab 0 °C körül kipusztul. A hő- és vízigénye egymással szoros összefüggésben áll, mert hiába van megfelelő hőmérséklet, ha ez nem párosul megfelelő vízellátással. Ha a virágkötőds idején alacsony a páratartalom a virágok nem kötnek és a bab elrúgja azokat. A bab tehát vízigényes növény, főkén a keléskor és a virágkötődéskor van szüksége nagyobb mennyiségű vízre. Nem különösebben fényigényes növény, az árnyékot jól tűri. A talajban viszont igen válogatós. A középkötött, tápanyagokban jól ellátott talajokban fejlődik a legjobban semleges pH mellett. 

Agrotechnika

Alapvetően kétfajta babról beszélhetünk. A bokorbab termését zölden, míg a futóbab termését teljes érettségben szedjük. Vetés előtt porhanyós, nedves aprómorzsás, ülepedett, gyommentes magágyat kell készíteni. A vetés előtt mindkét típus magjait érdemes beáztatni 6 órára. Vetés előtt a magágyat szintén jól be kell locsolni. A bokorbabot ha fészekbe vetjük, akkor 4-5 cm mélyen 5-6 magot vessünk. A fészkek egymástól 30x40 cm-re legyenek. Ha sorokba vetjük a sorok közötti távolság minimum 30 cm legyen, míg a tövek egymástól 4-5 cm-re. A vetést legkorábban április 20-tól érdemes kezdeni, majd két hetente megismételni. A karósbab vagy futóbab mellé támrendszert kell építeni. A bab habitusából adódóan 2-3 méter magasra is megnőhet. A vetése a támrendszer mellé 4-5 cm mélyen jól beáztatott magágyba történjen. A támrendszerek sokrétűek, ezért vetés előtt ki kell választani a megfelelőt és a területre kell helyezni. Vetésváltáskor érdemes odafigyelni a bab gyomirtó szer érzékenységére. 

A bab tápanyagigénye

A bab tápanyagigényes növény. Elterjedt, hogy a babnak nincs szüksége nitrogénre, hiszen pillangósvirágúként pont, hogy a bab pótolja a talajba a nitrogént. A babnak eredéskor, virágzáskor és kötődéskor nincs elég nitrogénje kevesebb termés lesz szedhető. A nitrogént a mulccsal takart földből, illetve a komposztból tudja pótolni a bab. A foszfor-, a kálium, a nitrogén- és a kalciumszükséglet a virágzáskor kétszerese az addig felvett mennyiségnek. A másik csúcs a zöldhüvelyéréskor jelentkezik.

A babra vonatkozó ápolási munkák

Az öntözés és a gyomirtás a legfontosabb feladat. A bab sekélyen gyökerezik, így öntözni sűrűn kell. A futóbab esetében érdemes „segíteni” a babnak a támrendszeren való növekedésben és kapaszkodásban. 

A bab betakarítása

A vetéstól számított 2-3 hónapra a bab már szedhető. Soha ne tépjük ki a földből. Földfeletti részét kaszával távolítsuk el és komposztáljuk. Szedhető géppel és kézzel is. 

A bab tárolása

A zöldbabot hűvös helyen tárolva és fagyasztva hosszú ideig lehet tárolni. A futóbab száraz terményét akár évekig is megbízhatóan lehet tárolni száraz körülmények között. 

Bab