Az áfonya a párás, hűvös, de napos helyet kedveli. A talaj savanyú pH-val rendelkezzen, jól szellőzött és könnyen felmelegedő legyen. Csak savanyú talajon termeszthető, ahol a talaj pH értéke 4-5 között van. A vízigényét hazánk csapadékviszonyai nem elégítik ki, így biztonságosan csak öntözéses körülmények között termeszthető. A pangóvizet nem, de a téli fagyokat jól tűri.
Telepítés előtt megfelelő állagú ültetőgödröt készítsünk. Az áfonyát márciustól novemberig lehet telepíteni, kivéve a forró nyári hónapokat. Az ültetőgödrök 45 cm szélesek, 30 cm mélyek legyenek, mert az áfonyának sekélyen elterülő bojtos gyökérzete van. A talaj savanyítása érdekében a gödörbe kerüljön tőzeg. A tövek közötti távolság legalább 1 méter legyen, míg a sortávolság legalább 2,5 méter. A cserje a harmadik évben válik termővé. Az első két évben távolítsuk el a növényekről a virágokat, hogy minden erejével a gyökerek fejlődésére tudjon koncentrálni a fiatal növény.
Áfonya tápanyagigénye
Első évben ne használjunk műtrágyát mert az a gyökerek károsodásához vezet. A fiatal gyökerek érzékenyek a sókra. Ha megerősödtek a gyökerek ammónium-szulfát műtrágyát lehet adagolni. A természetes trágyák közül a gyapotmagot meghálálja.
Áfonya ápolási munkái
Az ápolási munkák között az egyik legfontosabb a rendszeres öntözés és a terület gyommentesen tartása. Öntözni csak lágyvízzel szabad, a csapvíz károsítja a növényt. A talajt takarjuk savanyú komposzt anyagokkal. Az érlelődő gyümölcsök védelméről madárhálóval gondoskodjunk. Tél végén ritkító metszést kell végrehajtani. Az elhalt beteg ágakat, vékony vesszőket távolítsuk el. Ha túl sűrű az ágazat, ritkítsuk.
Áfonya betakarítása
A kék bogyókat július végétől augusztus elejéig lehet szedni. A bogyók a szedés után nem érnek tovább, tehát nem utóérő faj. A bogyókat csak teljes érettségben szedjük le. A betakarítás kézimunka erővel történik.
Áfonya tárolása
Frissen szedve mosatlanul hideg pincékben napokig, hűtőszekrényben néhány hétig, fagyasztva több hónapig is eláll.