Zöldségfajok palántanevelési időtartama, magvetésük helyes időpontja

Zöldségfajok palántanevelési időtartama, magvetésük helyes időpontja

Palántanevelés céljából leginkább a hosszú tenyészidejű, melegigényes zöldségfajok magjait szokás elvetni.

A magok korai, meleg körülmények közé való elvetésével ugyanis a növény hamarabbi kifejlődését, terméseinek érését hozhatjuk előbbre, így kora nyártól egészen az őszi fagyok beálltáig élvezhetjük terméseik folyamatos érését. A meleg időjárás beköszöntével ugyan e fajok magjai is elvethetők lennének szabadföldi körülmények közé, vagyis helyrevetéssel is szaporíthatók lennének, viszont ekkor termésérésük is csak jóval később következne be. 

 

Mely zöldségfajok esetében érdemes palántát nevelni?

A zöldségfajok közül, minden esetben érdemes palántát nevelni a paprika, paradicsom, tojásgyümölcs, sárgadinnye és görögdinnye magjaiból. Vannak azonban olyan zöldségfajok, melyek állandó helyrevetéssel is kielégítő termést képeznek, viszont palántaneveléssel fejlődésüket csakugyan ajánlatos felgyorsítani, ilyen fajok pl. az uborka, cikkíni, brokkoli, karfiol, karalábé, de a fejes káposzta és a kelkáposzta egyaránt. A zöldségnövények mellett a dísznövények kedvelőinek az egynyári dísznövények magjainak elvetésére, ezekből történő palántanevelésre is érdemes időt szánniuk. Ajánlatos palántát nevelni pl. a paprikavirág, petúnia, díszcsalán, büdöske és kakastaréj stb. magjaiból is, hiszen így virágaik hamarabbi megjelenésével díszítőértéküket is korábban élvezhetjük. 

 

Mikor vessük el a különböző zöldségnövények magjait palántanevelés céljából?

A zöldségpalánták fejlődésének hossza fajonként eltérő, de különbséget kell tennünk kiültetésük optimális idejében is. A vetés időpontját tehát a kész palánták tervezett kiültetéséhez, valamint a növény kifejlődésének időtartamához kell igazítanunk. A paprika esetében általában 8-10 héttel kell számolnunk a fejlett palánták eléréséig, így május közepi kiültetés esetében, február végén, legkésőbb március elején érdemes magjait elvetnünk. A paradicsomnak és a tojásgyümölcsnek kicsit kevesebb idő is elégséges a fejlődéshez (8-9; 7-8 hét), így vetési idejüket március első dekádjára érdemes időzíteni. Az uborka, sárgadinnye és görögdinnye palántái kicsit gyorsabban érik el a kiültetési fejlettséget, így 4-6 hét alatt már ültetésre alkalmas palántákat kapunk magjaikból. A vetést március közepén-végén elvégezve, május közepére biztosan kellő fejlettségű palántákat kapunk belőlük. A káposztafélék palántái alacsonyabb hőigényükre való tekintettel már akár korábban is, április elején-közepén kikerülhetnek kertjeinkbe. A palántanevelés időtartama 5-6 hétre tehető, így február végén, március elején e magokat is érdemes már elvetni. 

 

Miért is fontos az, hogy időben vessük el a magokat?

A magvetést nem érdemes az ajánlottnál hamarabb megkezdeni, hiszen az ilyen növények kiültetési idejükig elöregedhetnek, valamint a megkésett magvetéssel pedig nem kapunk időben kiültethető palántákat. Kiültetésre alkalmasnak az a palánta mondható, mely egészséges, dúsan elágazó, cserepét teljesen átszövő, fehér színű gyökérzettel rendelkezik. Ez azt jelenti tehát, hogy nemcsak a növény föld feletti részeinek zömökségét, 3-4 lombleveles fejlettségét, sötétzöld lombszínt, hanem az edényben lévő gyökérzetét is érdemes szemügyre vennünk. Az sem probléma, ha a növény már virágbimbókkal, 1-2 kinyílt virággal rendelkezik, viszont a meglévő terméskezdemények a kiültetett növények gyökérfejlődését már nagyobb mértékben gátolják.

 

Növényfaj

Palántanevelés időtartama (hét)

Kiültetés ideje

Paprika

8-10

május közepétől

Paradicsom

8-9

május elejétől

Tojásgyümölcs

7-8

május közepétől

Uborka

4-6

május közepétől

Sárga- és görögdinnye

4-6

május közepe

Káposztafélék

5-6

április eleje- közepe

Kerti kalendárium

Áprilisi teendők kiskertünkben

A tavasz második hónapja, ekkor már nem annyira szeszélyes az időjárás, persze rejthet meglepetéseket. Ekkor kap igazán erőre a természet és hoz a kertünkbe életet és ezzel megannyi feladatot.

Májusi teendők kiskertünkben

Ebben a szép tavaszi hónapban csodálatos látványt nyújthat felvirágoztatott kertünk, erkélyünk, de a tennivalóktól se feledkezzünk el.