Kerti kisokos - Szamóca kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A szamóca ökológiai/környezeti igénye

A környezeti tényezők közül az egyik legmeghatározóbb lehet a hőmérséklet. A mérsékelt égövi szamócafajták a mélynyugalmi időszakban a levelek és hótakaró védelmében akár -20 °C-ot is képesek elviselni, ezért hazánkban a téli fagykárok ritkák. Az ideális termőhely széltől védett, napos, korán felmelegedő. Fényigényes növény, jó megvilágítást igényel. Félárnyékos helyen termesztve, a szamóca mennyisége és minősége csökkeni fog. Éghajlati övezetünkben évente 700-800 mm csapadékot igényel. Mivel hazánk éghajlata ezt a mennyiséget nem tudja biztosítani, feltétlenül szükséges a szamóca öntözése. A legeredményesebben a jó víz-, és levegőgazdálkodású magas tápanyagtartalommal és humusszal rendelkező talajokon termeszthető, melynek gyengén savanyú vagy közepes pH-jú a kémhatása. Termesztésére alkalmas lehet a homokos vályog és a vályogos kötöttségű erdei, mezőségi lösz és öntéstalajok. A jó levegőzöttség a szamócatermesztés egyik alapfeltétele, mivel hajszálgyökerei oxigénigényesek.

Agrotechnika

A szamóca a vegetációs időszak nagy részében telepíthető. Szaporítóanyaga lehet leveles és hidegen tárolt palánta. A leveles palánták gyöktörzsátmérőjének meg kell haladnia a 0,5 cm-t, minimum 3 lomblevéllel rendelkezzen, gyökereinek hossza pedig érje el a 6 cm-t. Ezt a palánta típust augusztustól szeptember közepéig, vagy tavasszal április közepéig telepíthetjük. A hidegen tárolt frigó palánták beszerzését az ültetés tervezett időpontjához érdemes igazítani. A kitárolt frigó palántákat 1-3 napon belül érdemes elültetni, de addig is szélvédett, hűvös árnyékos helyen tároljuk, majd ültetés előtt a gyökereket áztassuk néhány óráig. Nyár végi ültetésnél a virágzatokat távolítsuk el, mert ez gyengítheti a növények felkészülését a következő évre, azonban tavaszi telepítésnél ez nem indokolt. Ültetés előtt a palánták gyökereit ne vágjuk vissza. A palántákat körülbelül olyan mélyre ültessük, mint amennyire eredetileg a talajban voltak. Azokon a talajokon, melyeken nem megfelelő a vízáteresztő képesség, szükség lehet bakhátas művelésre, ezzel javíthatunk a szamóca gyökereinek levegőellátottságán. A szamócatövek sűrűsége befolyásolhatja a különböző kártevők és kórokozók felszaporodását. A szamócatermesztésben a legrégibb és legáltalánosabb művelési mód a szimplasoros és töves művelés. Hazai körülmények között a 70-80 cm sortávolság és a 20-30 cm tőtávolság alkalmazása az elterjedt.

A szamóca tápanyagigénye

A sűrű növényállomány és a sekélyen elhelyezkedő gyökérzet miatt a foszfor és kálium hatóanyagú műtrágyákat a telepítés lőtt dolgozzuk be a talajba. A legtöbb tápanyagot a virágzástól a gyümölcsszüret végéig tart. A nitrogén kedvezően hat a szamóca fejlődésére és termőképességére. Főként a kálium ellátottság járul hozzá, a gyümölcs mennyiségéhez és minőségéhez. A káliumtrágyázáshoz csak klórmentes műtrágyákat használjunk. A mikroelemek közül a vashiány lehet a leggyakoribb

A szamócára vonatkozó ápolási munkák

Ültetés után a legfontosabb ápolási munka az öntözés. A vízhiányra a gyümölcsfejlődés és a szüret időszakában a legérzékenyebb. A legkedvezőbb a kis intenzitású esőszerű öntözés időjárástól függően. Egy alkalommal 25-30 mm öntözővizet juttassunk ki, késő délután. Az ültetés és az öntözések tömörödötté tehetik a talajt, így annak fellazítása szükséges lehet. Ugyanakkor fokozott figyelemmel kell lennünk a gyomosodásra, is, mivel a kis növényborítottság és a szervestrágyázás kedvezhet azok felszaporodásának. 

A szamóca betakarítása

A szüret ideje fajtáktól függően május közepétől június elejére tehető. Az első szamócagyümölcsök az elvirágzástól számítva 25-30 nap alatt fejlődnek ki és érnek meg. Az érettségi állapota könnyen megállapítható a színezettségről. Friss fogyasztásra a gyümölcsöt 1-2 cm hosszúságú kocsánnyal és csészelevéllel érdemes leszedni. A szüret ideje a reggeli délelőtti órákban a legalkalmasabb, tűző napon a leszedett gyümölcsök nem maradhatnak, mert az minőségromláshoz vagy rothadáshoz vezet.

Készülés a télre

A szüret után a szamócaleveleket több szempontból érdemes eltávolítani. A levelek lekaszálásával csökken a szamóca vízfelhasználása, kedvezőbb lesz az új oldalelágazások és a nyári levelek fejlődése, növekedhet a terméshozam, és növényvédelmi szempontból sem elhanyagolható. A kaszálásnál ügyeljünk arra, hogy a gyöktörzsek ne sérüljenek.
 

Szamóca