Kerti kisokos - Meggy kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A meggy ökológiai/környezeti igénye

Magyarország termőhelyi adottságai megfelelőek a termesztésére. A hűvösebb éghajlatot kedveli. Kevésbé érzékeny a téli lehűlésre, mélynyugalomban a rügyek akár -25 °-ot is kibírnak. Később virágzik, mint a cseresznye, ezért a tavaszi fagyok kevésbé jelentenek veszélyt a meggyre, a nagyon erős lehűlések (-2 °C) viszont már kárt okozhatnak. A vízigénye közepes, évi 600 mm csapadékot igényel. Szárazabb évjáratokban az öntözést meghálálja. A talajtípusokhoz jól alkalmazkodik, a legjobb termést azonban a mély rétegű jó szerkezetű vályogtalajon adja, ahol a megfelelő levegőzöttség és a kiegyenlített vízellátás folyamatosan biztosítva van. Jól termeszthető még a laza szerkezetű, nem túl száraz, minimum 1% humusztartalmú vályogos homok-, vagy homoktalajon. Savanyú talajokon sikeresen termeszthető, azonban az 5,5 pH alatti talajokon szükség lehet a meszezésre.

A meggy tápanyagigénye

A nitrogén szükséglet fajtánként változó. A rövidebb termővesszőjű fajták relatíve több nitrogént igényelnek. Emellett nagy mennyiségű káliumot használnak fel, hiánya esetén a fák kondíciója romlik, termőképességük csökken, valamint kisebb gyümölcsöket fejleszt. Foszforhiány ritkán fordul elő, túladagolása azonban nagyobb problémákat okozhat. Nagy mennyiségű foszfor kijuttatása esetén (különösen meszes talajokon) cinkhiányt idézhet elő, ami gondot okozhat a hajtásnövekedésben vagy a termőképességben. A cink fontos elem a meggyfák esetében. Hiányában fokozódhat az ágak felkopaszodása mivel súlyos cink hiány esetén a rügyek nem hajtanak ki, illetve kevesebb virágrügy fejlődik. A meggyfák érzékenyen reagálnak a vas és mangán hiányára is, ezek felvételét a túl meszes talaj, vagy a talaj levegőtlensége akadályozza. Meszes talajra csak savanyú kémhatású trágyákat juttassunk ki.

A meggyre vonatkozó ápolási munkák

A szárazságot jól tűri, de vízhiány esetén a gyümölcsök kisebbek lesznek, ezért az ilyen időszakban való öntözést meghálálja. Erre az öntözésre leginkább az intenzív hajtásnövekedés-, a gyümölcsérés időszakában van szükség. Az ápolási munkák elengedhetetlen művelete a metszés. A rügyfakadás előtti metszésnél törekedjünk arra, hogy a korona belseje elég levegőhöz és napfényhez jusson. A kifejlett vagy idősebb fákon ostorvesszők képződnek, amelyeknek csak a csúcsán képződik levél vagy virág a vessző többi része csupasz marad. Ezeket a vesszőket a lehajlás legmagasabb pontján lévő rügynél kell visszametszeni.

A meggy betakarítása

A friss fogyasztásra szánt meggyet május 20-tól július 20-ig takaríthatjuk be (fajtától függően) kocsánnyal együtt, így a gyümölcs tovább megőrzi a minőségét.
 

Meggy