Kerti kisokos - Málna kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A málna ökológiai/környezeti igénye

A málna olyan talajokon termeszthető sikeresen, aminek jó a szerkezete, valamint vízzel-, levegővel-, és tápanyagokkal jól ellátott. A legideálisabb talajtípusok az erdőtalajok. A meszes agyagos, szikes vagy rossz vízgazdálkodású talajokon nem érzi jól magát. A legkedvezőbben a gyengén savanyú talajokon fejlődik. Az optimális pH-érték a számára kb. 6,5. A vízigényes növények közé tartozik, amiben a viszonylag nagy lombozat is szerepet játszik, továbbá a gyökerei sekélyen helyezkednek el, viszont ne telepítsük magas vízállású területre, vagy mélyedésekbe.  Ezért a hűvösebb csapadékos magas légnedvesség a kedvező számára, a tartós szárazságot megsínyli. A száraz, meleg helyre telepített málnát rendszeresen öntözni kell. Ezek mellett fényigényes növény, a félárnyékos helyen a terméshozam csökken.

Agrotechnika

A málnát ősszel célszerű ültetni. Előtte érdemes szerves-, és műtrágyát kijuttatni. A sarjakat úgy telepítsük le, hogy a sorok távolsága egymástól 120 cm legyen, a tőtávolság pedig 80 cm. Ültetés előtt érdemes 1-2 órára beáztatni a sarjakat. Az ültetés utáni tavasszal arasznyira vágjuk vissza a vesszőket. Ügyeljünk arra, hogy egy tövön 3-4 vesszőnél több ne legyen. A második évben a termésleérés után a letermett vesszőket ki kell vágnunk, és ez után se legyen egy tövön 4-7 vesszőnél több.

A málna tápanyagigénye

A málna a gyümölcsnövekedés időszakában kifejezetten érzékeny a harmonikus tápanyagellátásra. Nátrium és kálium igénye igen magas, ugyanakkor a foszforra kevésbé érzékeny. A tápanyagfelvétel az egész tenyészidőszakban intenzív, de a legkritikusabb időszak a tápanyagellátás szempontjából mégis a virágzás közepétől a szüret végéig tart. A kálium-, magnézium-, és a bór hiányára kifejezetten érzékeny. Magnézium hiányában a levelek károsodhatnak, a bór pedig a termés mennyiségét és minőségét befolyásolja. A virágzás után érdemes egy tápoldatos öntözés beiktatása.

A málnára vonatkozó ápolási munkák

Telepítés után nem szabad elhanyagolnunk a málnát, különben a növényünk rendezetlenné válhat. Ehhez a segítségünkre lehet a támrendszer kiépítése, amit 4-5 méterenként levert karókból és vízszintesen kifeszített műanyag huzalból készíthetünk el. Kiemelt figyelmet kell szánnunk a gyomosodási problémákra is. A málna termesztésénél elkerülhetetlen a gyomlálás, és/vagy azok kapálása, utóbbit azonban csak sekélyen tegyük, hogy a felszín közelében lévő gyökereket ne sértsük meg. A málna évi 800-1000 mm megfelelő eloszlású csapadékmennyiséget igényel. Ez a mennyiség kevesebb, mint amit hazánk éghajlata biztosítani tud, így a hiányzó csapadékmennyiséget öntözéssel tudjuk kiegészíteni. Május végétől a szüret végéig tartó időszak a legkritikusabb ebből a szempontból.

A málna betakarítása

A gyümölcs kifejlődéséhez a megtermékenyüléstől számítva átlagosan 30-35 napra van szükség. A málna viszonylag korán érik, a gyümölcsök először a fürtök csúcsán fognak beérni. Csak teljes érettségben érdemes betakarítani. Az ilyen gyümölcsök azonban a bokron hamar túlérnek és a földre hullanak. A szedést reggelre, vagy borús hűvös időre ütemezzük. Hűtve maximum 2-3 napig őrzi meg frissességét és zamatosságát, ezután hamar megpenészedhet.
 

Málna