Kerti kisokos - Brokkoli kultúra

Válassz kultúrát vagy termékcsaládot a kereséshez

A brokkoli ökológiai/környezeti igénye

Fényigénye nagy, árnyékban félárnyékban felnyurgul és virágzata apró és laza lesz. A piac a nagy és tömött virágzatú brokkolikat kedveli. A környezeti igénye hasonlóképpen a többi káposzta félével megegyezik. Hőoptimuma 13-16 °C között van. A meleget jól tűri. Vízigénye nagy, emellett tápanyagokban jól ellátott talajban érzi jól magát. 

Agrotechnika

A brokkoli helyrevetéssel és palántázással is termelhető. A szervestrágyázást meghálálja. A trágyáz ősszel dolgozzuk a talajba. A sűrű állományokat kerüljük, ilyenkor az alsó levelei idő előtt megsárgulnak és gyenge virágzatot fejleszt. A palántázásra szánt magokat március közepén kell elvetni. A kikelt növényeket földlabdával együtt helyezzük április végén a szabadföldbe. A palánták 6-7 hetes korban érik el a kiültetésre alkalmas méretet. A szél- és fagyvédett helyen a magok helyrevetésével is hasonló eredményeket lehet elérni, mint a palántázott technológia esetében.  A magokat 2-3 cm mélyen vessük az előre kihúzott sorokba. A magvak már 4 °C-on csíráznak. A kikelt növényeket egyeljük ki úgy, hogy az egészséges növények között 50 cm tőtávolság legyen. Ha egymáshoz képest közel van két egészséges palánta az egyiket vegyük ki és palántázzuk egy másik helyre. Nyáron főként a gyomok irtása a fő feladat, azonban a tövek közelébe inkább használjunk talajtakarást. A brokkoli kedveli, ha célka, uborka, kapor, zsálya, spenót, mángold, zeller, rozmaring, fokhagyma, menta, hagyma és burgonya közelébe kerül. Nem tűri, ha káposzta, karfiol, bimbós kel, spára, sárgadinnye, kukorica, tök, paradicsom és padlizsán közelében növekszik. A fajtákat csoportosíthatjuk szármagasság alapján, vagyis léteznek magas-, közepes- és alacsonyszárú fajták is.

A brokkoli tápanyagigénye

A brokkolinak a nitrogénigénye a rózsák növekedésekor a legmagasabb. A brokkoli rendkívül érzékeny a mikroelemek hiányára főként a bőr, a mangán, a magnézium és a molibdén hiányára. A brokkoli ültetés csak olyan talajban éri meg, ami kimondottan dús tápanyagokban és jó a vízgazdálkodása. Rossz földben, szárazságban a brokkoliból nem lesz fogyasztásra alkalmas zöldségféle. 

A brokkolira vonatkozó ápolási munkák

A brokkoli sekélyen gyökerezik, ezért gyomlálás közben könnyen megsérthetjük az érzékeny gyökérzetet. A tápanyagokban gazdag talaj miatt a gyomok hamar elszaporodhatnak és kiszoríthatják a brokkolit. A tenyészidő alatt 4-5 alkalommal alaposan öntözzük meg a növényeinket. A fejlődésben lévő virágokat ne érje közvetlen öntöző víz. 

A brokkoli betakarítása

Lehet többszöri menetben is. Ha egész évben szeretnénk élvezni a termését, csak a zsenge középső virágokat vágjuk ki és fogyasszuk, így az oldalsó hajtások tovább nőhetnek. A szedését akkor kezdjük, amikor a bimbói még zártak és a fej tömör. A szedés halogatásával a bimbók kinyílnak és minőségük romlik. 

A brokkoli tárolása

Fagyasztva és frissen érdemes tárolni. Hűtőben néhány napig eláll. 

Brokkoli